ďťż
Główna Koncert na rzecz polskich dzieci z Syberii 19 czerwca!
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:98. Error 9: Invalid character
Koncert na rzecz polskich dzieci z Syberii 19 czerwca!
piątek, 17 czerwca 2011 19:03

Stowarzyszenie Zielone Dzieci zainicjowało i wspiera projekt przyjazdu dzieci polskich z Syberii na wspólny pobyt z grupą harcerzy polskich z Białorusi na kolonie harcerskie do Mrągowa w miesiącu lipcu.  Dzięki staraniom harcerzy mrągowskich ZHP Hufiec Mrągowo i Legionowo harcerze zaśpiewają dla Polaków z Syberii, na rzecz polskich dzieci potomków Polaków- zesłańców na Syberię. Gorąco popieramy wszystkie te działania.

19 CZERWCA GODZINA 13.00 KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA MRĄGOWO

Razem z ks. Wiesławem Świdzińskim z parafii św. Wojciecha a także władzami i mieszkańcami Mrągowa,Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, MSMTEW i Senatorem Markiem Konopką, Biurem Polonijnym Senatu RP oraz wieloma innymi udzielimy im gościny na mazurskiej ziemi.


Zapraszamy podopiecznych polskiego stowarzyszenia z Syberii, którego celem jest dokumentowanie śladów polskości.  Od 2002 r. ?Polonia?organizuje przy pomocy finansowej Fundacji ?Pomoc Polakom na Wschodzie? coroczną Konferencję pracowników muzealnych i archiwistów ?Polski temat w pracy muzeów i archiwów Chakasji i Kraju Krasnojarskiego (2002 r. ? Minusińsk, 2003 r. ? Abakan, Minusińsk, 2004-2007 r. ? Krasnojarsk). Prezes Organizacji Sergiusz Leończyk jest autorem koncepcji jedynej w swoim rodzaju wystawy stałej w Muzeum Krajoznawczym w Minusińsku ?Polacy Kraju Minusińskiego? (2001 r.) oraz jej wersji planszowej (2003 r.), wystawy czasowej ?Polacy-przesiedleńcy w Południowej Syberii XIX-XX ww.? w Chakaskim Muzeum Republikańskim w Abakanie (2003 r.). Oprócz wystaw przygotowanych przez miejscowe muzea Organizacja prowadzi na terenie całej Rosji wystawy udostępnione przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie: ?Mickiewicz-Puszkin ? poeci dwóch narodów?, ?Henryk Sienkiewicz ? laureat Nobla? oraz ?Stefan Żeromski ? wybitny pisarz polski?. Organizacja ?Polonia? od samego początku powstania troszczyła się o powstanie polskiego księgozbioru, niezbędnego do nauczania języka polskiego oraz o propagowanie osiągnięć kultury polskiej. Prezes ?Polonii? aktywnie współpracuje ze wszystkimi bibliotekami na terenie Syberii, a w sprawach kompletacji z polonicami z Rosji z Biblioteką Narodową w Warszawie i Biblioteką Towarzystwa Chrystusowców w Poznaniu.

W roku 1999 r. zrodził się pomysł założenia przy Narodowej Bibliotece w Abakanie Centrum Książki Polskiej, zaczęto kompletację księgozbioru. W roku 2005 przy współpracy Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie oraz Ministerstwa Kultury Chakasji otwarto pierwsze w Federacji Rosyjskiej Centrum Książki Polskiej. Strona polska zajęła się wyposażeniem i remontem lokalu Centrum (Fundacja ?Semper Polonia?, Fundacja ?Pomoc Polakom na Wschodzie), natomiast Ministerstwo Kultury Chakasji przydzieliło stały etat kierowniczki Centrum. Obecnie Centrum Książki Polskiej ma szeroko zakrojoną działalność i służy nie tylko jako wypożyczalnia, lecz także organizuje wystawy, prezentacje nowych książek polonijnych. Przy Centrum odbywają się sobotnie kursy języka polskiego dla dorosłych, działa klub studencki i klub kina polskiego ?Harmonia?.*

 

 

 

źródło : http://www.rodacynasyberii.pl

 

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa