Główna O nas
"Zielone dzieci"

Witamy Was serdecznie na naszej stronie.

Jesteśmy organizacją pozarządową działającą na rzecz rozwijania współpracy i kontaktów międzypokoleniowych oraz międzynarodowych, zwłaszcza w środowiskach młodzieżowych, wspierania edukacji pozaszkolnej młodzieży a także rozwoju wolontariatu.

Aktywnie wspieramy proces integracji europejskiej, promujemy region Warmii i Mazur jako miejsce spotkań różnych kultur, narodów i religii, działamy na rzecz wspierania i umacniania wartości demokracji, praw człowieka oraz porozumienia narodów i kultur ponad granicami.

Stowarzyszenie "Zielone Dzieci" działa na Mazurach w Mrągowie. Mamy zielone dusze, ogromne i otwarte serce dla każdego. Przyświeca nam motto "BLIŻEJ NATURY, BLIŻEJ ...SERCA..... ŚWIATA. Chcemy obdarować Was olbrzymią siłą zielonej terapii tkwiącej w świecie natury. Pragniemy pokazać prawdziwą jej moc, którą można znaleźć wszędzie.

Działamy od 2007 przez program animacji społecznej. Stanowimy część " Republiki" internetowego Radia Wnet. W dziale Zielone Dzieciaki dyskutujemy, tworzymy i publikujemy efekty naszych projektów. Inspirujemy do tworzenia własnych publikacji. Naszymi adresatami są dzieci i młodzież, które wprowadzamy w świat przyrody uczymy jak chronić, dbać o nią poprzez zabawę, naukę, zielone eko-florystyczne warsztaty, pielęgnację roślin oraz szeroko zakrojone działania artystyczne.

Opracowaliśmy w 2009 roku Program ...Zielone Archiwum Mówionej Historii, który jest w obecnym roku kontynuowany.To nasze mazurskie wydanie OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA gdzie staramy się  stworzyć wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o wyjątkowych miejscach i ludziach ich często tragicznej historii z czasów powojennych.

Najbardziej specyficzną cechą kultury współczesnych Warmii i Mazur jest unikalność istniejącej tu post – emigracyjnej wielokulturowości. Zadaniem szczególnie ważnym jest upublicznianie, eksploracja artystyczna i dokumentacja zasobów zbiorowej pamięci – tej związanej z ludnością autochtoniczną – Mazurami i Warmiakami, a także emigrantami przybyłymi na Mazury po II wojnie światowej, w tym także Ukraińców.

Każda miejscowość na Warmii i Mazurach jest swoistym mikrokosmosem kultur. W każdej z nich spotkać można pamięć niemieckich Prus, ukraińskich wiosek, polskich uciekinierów ocalałych z rzezi wołyńskiej, repatriantów wileńskich i białoruskich, przesiedleńców z wielu regionów Polski. Jest to pamięć trzech światów – świata tradycyjnej zakorzenionej kultury, koszmaru wojny i przesiedleń i wreszcie „Utopii Ziem Odzyskanych”. Jest to pamięć trudna. Nic dziwnego, że fenomenem naszego regionu jest to, że ludzie przez ponad pół wieku zatajali swoją przeszłość, że wielokulturowość, która potencjalnie mogła stać się źródłem bogactwa i rozwoju, rodziła uprzedzenia i nieufność. Do chwili obecnej ta wielokulturowość jest niejako ukryta. Przez wiele lat ludzie nie mówili o własnych przeżyciach, doświadczeniach często nawet najbliższym. Ich osobiste i kulturowe dziedzictwo nie dawało oparcia, poczucia tożsamości i dumy, wręcz utrudniało komunikowanie się z innymi. Skutkowało to poczuciem izolacji i gorszości.
Dlatego jednym z najważniejszych kierunków dziania programu Zielone Archiwum Mówionej Historii jest dokumentowanie, ujawnianie i upowszechnianie zbiorowej pamięci regionu, nie tylko ze względu na świadomość historii, ale również dlatego, że losy najstarszych mieszkańców Warmii i Mazur są niezwykle fascynujące, barwne, pełne niezwykłości. Zadanie to jest tym ważniejsze i pilne z oczywistych względów – po prostu pokolenie tych mieszkańców odchodzi. Jest to ostatni moment zapisania tego niezwykłego w skali Europy doświadczenia.

" DROBNE SKARBY ZIEMI MRĄGOWSKIEJ" to zapis dziejów regionu widzianych przez pryzmat losów konkretnego człowieka. Pan Ryszard Bitowt- regionalista i mrągowski historyk oraz jego unikatowa kolekcja są przedmiotem naszej statutowej troski. Szeroki wymiar edukacyjny oraz społeczny Programu ZAMH polega  także na integracji środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych. Celem Programu jest zebranie, zarchiwizowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej opisów zabytków przyrody ich niezwykłej przeszłości, tworzenie tzw. drzewnych życiorysów w miejskim parku,powstałym na początku ubiegłego stulecia.

Gromadzimy repliki zdjęć, dokumentów i informacji o SKARBACH życia codziennego ludzi związanych z działalnością na rzecz przyrody, którzy powoli odchodzą w zapomnienie. Rdzenni mieszkańcy Mazur, Mrągowianie, Repatrianci, Kresowiacy... Materiały w formie reportażu i nagrań  są starannie archiwizowane, a następnie w postaci cyfrowej  umieszczane na portalu RADIO WNET Sciptotium Mazurski i ZAMH.

Opracowaliśmy PROGRAM POMOST Nawiązaliśmy współpracę z dr. Sergiuszem Leończykiem naukowcem i działaczem z Syberii. Adres: Abakan, Rosja-Syberia. Miniusińsk.

Współtworzymy „zielony most ”dzięki, któremu rozwija  się współpraca miedzy placówkami a tym samym dziećmi z różnych rejonów Polski. Każdy nasz projekt , każda akcja jest dla dzieci i młodzieży wspaniałą zabawą pełną niezapomnianych wrażeń i niespodzianek. Na uczestników zawsze  czekają zielone certyfikaty, nagrody w konkursach i "zielone"upominki :-)

Nasze zielone dzieci z Mazur to:  Młodzieżowy Dom Kultury,Przedszkola- "Stokrotka", "Kubuś" i" Bajka", gimnazjaliści i teatr "Bajdurki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Mrągowie,są dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krutyni. Nasi harcerze z Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Mrągowie.Warszawa jest dla nas szczególnym miejscem ...tam w IP CZD spotykamy się z całą dziecięcą Polską. W Szczecinie Zielone Dzieciaki i Zespół Szkół Szpitalnych a także Szkoła Muzyczna "Cantilena".  Świetlica Stowarzyszenia Pomocy Osobom Dotkniętym Autyzmem i Zespół Szkół Specjalnych nr.23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie , Katowice i zespół z Pałacu Kultury...

Dziękujemy
za dotychczasową  pomoc w realizacji projektu wszystkim, którzy przyczynili się dobrą radą i wsparciem...


Stowarzyszenie ZIELONE DZIECI
www.zielonedzieciaki.bloog.pl
www.zosiakwiatnatura.bloog.pl
www.zosiakwiatnatura2.pl
www.radiownet.pl


KONTAKT:

Zofia Wojciechowska - prezes Stowarzyszenia Tel. 608475240
siedziba ul. Kopernika 2c 11-700 Mrągowo tel: 89 741 25 32


Korespondencja:

Zofia Wojciechowska- prezes Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ewa Gnoza- sekretarz   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa