ďťż
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:98. Error 9: Invalid character
poniedziałek, 11 lutego 2013 19:57

Zielone Archiwum Mówionej Historii wśród Archiwów Społecznych

 

 

Konferencja prasowa ?Ustanowienie dziedziny Archiwistyka społeczna?

19 grudnia 2012 odbyła się konferencja prasowa mająca na celu zdefiniowanie czym są archiwa społeczne, opowiedzenie o dotychczasowych działaniach w tej dziedzinie: Ośrodka KARTA oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, a także poinformowanie o nowym projekcie ?Archiwa społeczne w Polsce?.
W spotkaniu wzięli udział: dr Andrzej Biernat, Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Katarzyna Ziętal, koordynatorka programu Ośrodka KARTA ?Archiwa społeczne w Polsce? oraz Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA.

 

 

Zdjęcia z szuflady mają wartość!

Trójka
15.01.2013
Przedwojenny bilet do teatru, nagrania odgłosów ulicy, zdjęcie medalu otrzymanego przez pradziadka - takie zbiory wraz z opisami stanowią cenne źródło informacji dla kolejnych pokoleń i historyków. Archiwistą społecznym może zostać każdy!

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego zjawiska, jak archiwa społeczne, a szacujemy, że tych jest ich w Polsce kilkaset. To po prostu archiwa powstające oddolnie i angażujące społeczeństwo - Katarzyna Ziętal, koordynatorka projektu "Archiwa społeczne w Polsce".

Każdy z nas może uzupełniać zbiory, przekazywać zdjęcia, dokumenty, nagrania i opisywać je. Archiwa społeczne prowadzone są zarówno w internecie i fizycznie, przez organizacje czy osoby prywatne. - Akcja Ośrodka Karta zmierza do przygotowania otwartej bazy danych tych archiwów, ewidencji ich zbiorów oraz uświadamiania, że także historie codzienne, lokalne są cenne i warto dbać o pamięć o nich - wyjaśnia gość Michała Nogasia.

Baza posłuży wymianie informacji o istniejących w Polsce archiwach społecznych, ocaleniu zbiorów, które często giną, gdy umiera osoba je gromadząca, a także edukacji. Ośrodek Karta przygotował również materiały edukacyjne dla archiwistów, którzy chcieliby zakładać i prowadzić archiwa społeczne.

Jeśli posiadają Państwo informacje o takich archiwach bądź sami je prowadzą i chcieliby dołączyć do otwartej bazy danych prosimy o kontakt pod wskazany TU numer telefony/adres email.


Jak mogą zostać wykorzystane ich zbory? Czy archiwa cyfrowe mają przewagę nad stacjonarnymi?
Posłuchaj całego spotkania, a w nim - relacji z archiwów społecznych: w Kanadzie i Polsce.

 

 

 

 

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa