Główna SKO POLONIA w Sankt Petersburgu i nasze warsztaty
SKO POLONIA w Sankt Petersburgu i nasze warsztaty
niedziela, 25 grudnia 2011 09:36

„Doświadczenie dla Przyszłości” – pod takim hasłem przebiegały listopadowe warsztaty dla Polonii zebranej w Sankt Petersburgu w czasie świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku i dzień dzisiejszy w 2011 roku łączy jedna myśl – niepodległość jest ważna, a znaczy więcej, gdy się do niej tęskni, a nie gdy się ją zwyczajnie posiada. Tej prawdy nauczyło to spotkanie jego uczestników.

Sankt Petersburg – Wenecja Północy

Sankt Petersburg to drugie co do wielkości miasto w Rosji. Przez Rosjan bywa nazywane „północną stolicą”, „kulturalną stolicą kraju”, „Wenecją Północy” i „Palmirą Północy”. Sankt Petersburg (ros. Санкт-Петербург) położony jest w delcie Newy nad Zatoką Fińską, będącą częścią Morza Bałtyckiego. Urzeka światłami, klimatem i obezwładniającym wspomnieniem przeszłości, widocznej na każdej z wysokich kamienic. To miejsce gościnne i wielokulturowe. Sankt Petersburg, jako spełnienie marzeń cara Piotra Pierwszego, jest faktycznie najprawdziwszym oknem na Europę. Poprzecinane kanałami miasto zawiera w sobie bogactwo historii wielu narodów, a jednocześnie wyraźnie widać dynamikę jego rozwoju ekonomicznego. Chłodny i mokry wieczór listopadowy jest tu niezmiernie urokliwy. W pobliżu Petersburga znajduje się też największe jezioro Europy – Ładoga, co z pewnością wpływa na wilgotność klimatu. Mieszkają tu Polacy; jest ich według spisu ponad 10 tysięcy (liczba oficjalnie przyznających się do polskości w Sankt Petersburgu jest kilkakrotnie wyższa). Polacy przybywają tu tłumnie, by żyć i pracować – zakładają swoje firmy oraz tworzą przedstawicielstwa biznesowe, widząc możliwość ekonomicznego rozwoju. Miasto nad Newą jest miejscem szczególnym dla Polaków w Rosji.

Dom Polski i „Gazeta Petersburska” – najważniejsze ośrodki polskości


Rodziny polskie z Petersburga spotykają się często w Domu Polskim, aktywnie uczestnicząc w pracach Stowarzyszenia „Polonia”, któremu przewodniczy Czesław Błasik. Polacy żyjący w Federacji Rosyjskiej budzą powszechne zainteresowanie i często na spotkania polonijne przychodzą Rosjanie chcący poznać polską kulturę. Stowarzyszenie SKO POLONIA istnieje od 1988 roku, a prezes Czesław Błasik osobiście patronuje i wspomaga pracę innych polonijnych organizacji działających na terenie petersburskiego okręgu konsularnego. Jedną z takich organizacji jest SKO „Polonia” z Wielkiego Nowogrodu – reprezentowana przez prezes Jadwigę Michajłową. Pani Jadwiga – kobieta ogromnego i czułego serca – organizuje wiele spotkań polonijnych a także wzięła aktywny udział w organizowanych obchodach Dnia Niepodległości w Sankt Petersburgu. Mimo odległości i wielu spraw rodzinnych wzięła udział w naszych nietypowych warsztatach.
Na szczególne wyróżnienie zasługują realizowane przez organizację SKO Polonia w Sankt Petersburgu spotkania literackie oraz projekty dydaktyczne i muzyczne, poświęcone twórczości i życiu Chopina oraz innych kompozytorów. W Sankt Petersburgu wydawana jest także systematycznie od 10 lat „Gazeta Petersburska”, redagowana przez działaczkę społeczną Teresę Konopielko. To ona, zawsze uśmiechnięta, z wdziękiem odpowiada na pytania dotyczące codziennego życia w Petersburgu. A wiele się tu dzieje. Spotkania kulturalne, działalność oświatowa oraz przyjaźnie, które podtrzymywane są między Polską a Polakami przebywającymi na obczyźnie. W tym olbrzymim kraju Polacy, mimo odległości, potrafią się nawzajem odnaleźć, by poczuć się bliżej Ojczyzny. Łączą nas polskie słowa i wspólna tęsknota do wierszy polskich poetów, zamiłowanie do pieśni polskiej, zwyczaje i prawdziwe smaki z polskiej kuchni. Zapach polskich świąt i tradycja polskiego opłatka… łączy nas tak wiele a dzieli tylko odległość, która w przyjaźni jest się pozorna.
Dzielnica, w której znajduje się Dom Polski, jest spokojną częścią Petersburga. Ciche podwórze, wysoka kamienica (jakże by inaczej mogło być w Petersburgu), drzwi na automatyczny zatrzask z poruszającą serce tabliczką z godłem Polski. Kawałeczek Ojczyzny w tym olbrzymim rosyjskim mieście. Polacy mają tu swój świat, w którym poczuć można niepodległość i wiarę w moc polskiego słowa. Wystarczy tu wejść by poczuć się jak w Polsce. Gościnność i polskie obyczaje, polski język oraz wspierająca przyjaźń działaczy polonijnych. Prezes SKO Polonia Czesław Błasik to także wychowawca i mentor dla wielu młodych Polków przychodzących na spotkania do Domu Polskiego, dzięki niemu są to prawdziwe spotkania z Polską.


Warsztaty dziennikarskie dla Polaków


Listopadowe uroczystości oraz dziennikarskie warsztaty zgromadziły polonijnych liderów i młodzieżowych działaczy, przybyłych z odległych części Rosji, Piatigorska, Pietrozawodska, Nowogrodu. Wszystkich nas Sankt Petersburg przywitał ładną pogodą, zachwycającymi zabytkami i widokiem tysiąca świateł rozmieszczonych nad Newą. Sankt Petersburg pozostawia zapewne w każdym niezatarte wrażenie. Liczy 4,9 mln mieszkańców. Ludność miasta w 86% stanowią Rosjanie. Pozostali to głównie Ukraińcy i Białorusini, ale też Finowie, Tatarzy, Wepsowie oraz przybysze z Kaukazu i Azji Centralnej.
Nasze polonijne warsztatowiczki to piękne dziewczyny o nieco egzotycznej, słowiańskiej urodzie. Szalenie ujmujące delikatnością, nieco nieśmiałe. Są mądre, wrażliwe i współczujące. Oby w ich oczach zawsze odbijała się ta Polska, którą czasami trudno odnaleźć w twarzach ludzi na polskich ulicach. Na warsztatach postanowiliśmy napisać ten artykuł razem, licząc, że dzięki temu więcej czytelników znajdzie w nim coś inspirującego dla siebie. Bo właśnie dużą wartością warsztatów stała się refleksja, że w każdym człowieku możemy zobaczyć coś nowego dla siebie i dla świata.
Zaprezentowane idee dziennikarstwa społecznościowego, oraz specjalny program „Pomost”, budują pomost między pokoleniami Polaków bez względu na to, gdzie żyją. Zobaczyliśmy prezentacje z projektów animacji społecznej, odnoszących się do tematów ekologii, socjologii, historii oraz kulturoznawstwa. Okazało się, że nawet ludzie z niewielkiego miasteczka mogą stworzyć wielkie projekty. To przykłady naprawdę mobilizujące do aktywnej działalności w przyszłości. Na warsztatach dziennikarstwa społecznościowego spotkali się Polacy i ci ludzie, których interesuje Polska.

Związek Polaków na Kaukaskich Wodach Mineralnych

Podczas warsztatów uczestnicy opowiadali też o działalności Związku Polaków na Kaukaskich Wodach Mineralnych, gdzie od 20 lat prowadzi się zajęcia z języka oraz historii i kultury Polski. Dzieci i dorośli uczą się polskich tańców oraz narodowych pieśni. Organizowane są uroczyste obchody najważniejszych polskich świąt. W tym roku 9 października organizacja obchodziła jubileusz. Z okazji świętowania dwudziestolecia jej istnienia, odbyły się artystyczne wystawy i koncerty. Jako pamiątkę z tego wydarzenia przygotowano specjalną prezentację w postaci materiału audio-video.

Co jeszcze dzieje się „po polsku”...


Gdy spytałam o to, co dzieje się w Sankt Petersburgu, odpowiedziano mi – „Mamy tutaj w Petersburgu w Domu Polskim zajęcia językowe, gdzie uczymy się polskiej historii i literatury. Po prostu tworzymy wspólną rodzinę. Często, zasiadając przy stole, dzielimy się sukcesami, ale także smutkami dnia codziennego. To miejsce jest dla nas bardzo ważne, nie tylko uczy, lecz również wychowuje”.
W tym roku młodzież przygotowała inscenizację na dzień Świętego Walentego, w której wzięli udział seniorzy. Zaczęły się spotkania poetyckie „Kresy 2011”. Co roku w konkursie bierze udział młodzież z Petersburga i innych organizacji polonijnych. W dniu przed konkursem odbyła się master-klasa dla uczestników „Kresów 2011”, w ramach której odbywają się zajęcia z dykcji, emisji głosu i ekspresji prezentacji poetyckiej. Uczestnicy wychodzą na scenę, by zostać prawdziwymi artystami. Rozwijają się twórczo, zarażając pasją wiedzy o Polsce innych.
Polacy z Petersburga o swoim przywiązaniu do kraju mówią w ten sposób: „Dzięki Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu «Polonia» mamy możliwość wyjazdu do Polski. Wzięliśmy udział między innymi w Parafiadzie w Warszawie. Zawsze zapraszamy tu naszych kochanych Rodaków i przyjaciół z całego świata. A nasze miejsca w Sankt Petersburgu związane z Polską to: Dom Polski; Kościół św. Katarzyny, gdzie został pochowany ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski; Kościół św. Stanisława; Ogród Polski, który znajduje się obok kościoła Wniebowzięcia NMP; szkoła polska imienia Adama Mickiewicza, przed którą stoi pomnik poety; mosty Dworcowy i Kierbedzia, zaprojektowane przez Polaków; miejsce upamiętniające działalność bp. Antoniego Małeckiego, gdzie jeszcze wczoraj złożyliśmy biało-czerwone bukiety świeżych goździków i frezji. U stóp Adama Mickiewicza nadal leżą pąsowe róże i białe złocienie.”

W Dniu Niepodległości Polski mogliśmy przekazać bezpośrednio do Rodaków słowa napisane przez Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Marka Konopki, Starosty Mrągowskiego niosąc przesłanie od mieszkańców powiatu mrągowskiego i naszego Stowarzyszenia Zielone Dzieci z siedzibą na Mazurach.

Na zakończenie warsztatów, realizowanych w ramach Programu Pomost uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko- Mazurskiego i Marszałka Jacka Protasa, który objął patronatem honorowym program. Władze miasta Mrągowa, miasta z którego przyjechałam także przygotowały niespodzianki dla Rodaków. Przemiła atmosfera w której mogłam opowiedzieć o przepięknych Mazurach i specjalnym konkursie na Mazury Cud Natury sprzyjała bliższemu poznaniu. Wszyscy trzymamy mocno kciuki za polskie sprawy.

Petersburg zachwyca o każdej porze roku, nawet jesienią. Jeszcze przed odjazdem znalazł się czas by zobaczyć słynne zabytki. Pomnik cara Piotra Pierwszego i Pałac Zimowy, wspaniały barokowy kompleks o kilkusetletniej tradycji, który do 1905 roku był rezydencją carów Rosji. Obecnie mieści się tam największe na świecie muzeum pałacowe. Warto dodać, że wiele spośród 1057 sal i komnat Pałacu Zimowego udostępnianych jest turystom. Ciekawostką jest, że pałac ma 1786 drzwi wewnętrznych i 1945 okien. Wzorowany na Wersalu Ermitaż to jedna z najwspanialszych i jedna z niewielu przekrojowych kolekcji sztuki na świecie prezentuje dzieła sztuki ze wszystkich epok – od prehistorii do XX-wiecznej awangardy. Nie sposób też będąc w Petersburgu nie obejrzeć legendarnego okrętu będącego symbolem Rewolucji Październikowej. Aurora zakotwiczona na stale przy Nabrzeżu Pietrogradzkim jest obecnie okrętem- muzeum i pomnikiem rewolucji, najbardziej popularnym obiektem turystycznym miasta. Spacer po mieście pozostawia niezatarte wrażenie. Newski Prospekt(ros. Невский проспект) to jedna z trzech głównych, starych arterii Sankt Petersburga. Na Newskim wielu dostojników budowało swoje rezydencje. Wysokie kamienice rzęsiście oświetlone budzą zachwyt. Pierwszy pałac wzniósł w 1712 roku feldmarszałek Borys Szeremietiew, niedaleko prospektu, nad rzeką Fontanką. Nieopodal prospektu wybudowano też wiele świątyń i to nie tylko prawosławnych. Za najsłynniejsze uznaje się sobory Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, na Krwi oraz sobór Kazański podobny nieco do bazyliki świętego Piotra w Rzymie. Pałac Admiralicji(ros. Адмиралтейство) był jednym z pierwszych gmachów, jakie powstały w Sankt Petersburgu, jego charakterystyczne kopuły widoczne są z daleka.

Cóż..warto tu wspomnieć petersburskich białych nocach. Wiem jedno koniecznie trzeba tu wrócić jeszcze jest tyle do zobaczenia, czekają też na nas Rodacy. W maju przyszłego roku Dom Polski będzie obchodził swoje 5- lecie.


Autor i prowadzenie warsztatów - Zofia Wojciechowska
Współpracujący uczestnicy warsztatów: Inga Kudaj, Katarzyna Skorik, Olga Machlewska, Paulina Apollonowa, Julia Arachelaszwili, Marysia Szarejko i jej starsza siostra Ksenia Szarejko, Helena Fedorowska, Olga Egorowa, zupełnie czarodziejska Pani Jadwiga Michajlowa i tak bardzo urzeczony Polską Eljasz Zajcew, Igor Czernyszew, Irena Safroszina, Ania Bieniecka, Ania Smirnowa, Wasilij Kondratowicz, Nadia Tiulkowa, Czesław Błasik .


 

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa