G³ówna
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:98. Error 9: Invalid character
niedziela, 26 czerwca 2011 09:47

Jak funkcjonuj± Stowarzyszenia i jak rodzi siê idea godna dalszej kontynuacji, jak umiejêtnie wprowadzaæ j± w ¿ycie, jak nie pope³niæ b³êdu  i ustrzec siê  przed wykorzystaniem- czy jest sposób na wspó³pracê z zaufaniem? To tylko nieliczne pytania przed, którymi  stajemy codziennie dzia³aj±c w organizacjach spo³ecznych.

Jednym  z zadañ nad którym od miesiêcy pracuje nasze Stowarzyszenie Zielone Dzieci jest napisany przez nas wniosek z pro¶b± o dofinansowanie do Senatu RP pt. Program Pomost- Kresokamp.

Jeste¶my autorami koncepcji tego programu a nasz zespó³ sk³ada siê z :  autorki pomys³u- Zofii Wojciechowskiej, Donaty Durki - cz³onka zarz±du Towarzystwa Mi³o¶ników Wilna i Ziemi Wileñskiej, jako pracownik UM wspó³pracuj±cej od lat z Festiwalem Kultury Kresowej w Mr±gowie, Justyny Kucharczyk wspó³pracownika merytorycznego projektu, Borysa Kozielskiego - autora koncepcji spo³ecznego wielopokoleniowego radia oraz wielu innych osób stanowi±cych spo³eczny zespó³ doradczy.







O¶wiadczamy:

Informujemy, ¿e od dnia  13 lutego 2011 za wszelkie dzia³ania prowadzone przez Stowarzyszenie Uniwersytet Wieku Uniwersalnego ani Zofia Wojciechowska ani Zielone Dzieci nie bior± odpowiedzialno¶ci. Motywem naszej decyzji jest  niejasna sytuacja pomiêdzy Stowarzyszeniem Uniwersytet Wieku Uniwersalnego  a firm± Grupa Axis, której w³a¶cicielem jest m±¿ pani prezes Stowarzyszenia. Zamieszczona na stronie Grupy Axis szeroka informacja dotycz±ca Stowarzyszenia budzi podejrzenie czy nie nastêpuje konflikt interesów pomiêdzy dzia³alno¶ci± komercyjna a spo³eczn±.

W tej sytuacji chc±c chroniæ dobre imiê osób, organizacji i instytucji z nami wspó³pracuj±cych jak i tych, którzy ewentualnie mieliby z nami wspó³pracowaæ w przysz³o¶ci zrezygnowali¶my z wszelkich kontaktów i  form wspó³pracy z Stowarzyszeniem Uniwersytet Wieku Uniwersalnego.

Nadal ¿±damy  i potwierdzamy ¿±dania o zdjêciu ze strony internetowej UWU www.uwu.free.ngo.pl  i grupy Axis http://www.mazuryinfo.tourism.pl/page14.php wszelkich tre¶ci dotycz±cych Stowarzyszenia Zielonych Dzieci i mojej osoby .


Zofia Wojciechowska,
Stowarzyszenie Zielone Dzieci

 

 

Wszyscy zostali¶my prowadzeni w b³±d co do intencji powo³ania Stowarzyszenia Uniwersytet Wieku Uniwersalnego. Otoczyli¶my powstaj±ce Stowarzyszenie UWU swoj± opiek±, pracuj±c na  rzecz idei przysz³ego partnerstwa.
http://www.e-wolontariat.pl/4-Artykuly/artykul-68-Kopalnia_Dobrych_Pomyslow/
Musieli¶my odst±piæ od tego zamiaru gdy¿  w styczniu 2011 odkryli¶my prawdziwe oblicze i powody dla których  powo³ano Stowarzyszenie UWU.

Nikt z nas nie by³ poinformowany o zamiarach prezes UWU. Wydali¶my oficjalne o¶wiadczenie oraz informujemy wszystkich naszych partnerów którzy powoduj±c siê zaufaniem do naszej dzia³alno¶ci mog± zostaæ nara¿eni na k³opoty. Wspó³pracujemy z wieloma instytucjami i dzia³aczami spo³ecznymi. Honorowym cz³onkiem naszego Stowarzyszenia Zielone Dzieci jest Pan Ryszard Bitowt  cz³owiek - legenda ziemi mr±gowskiej

 

 

Jesieni± 210 roku Mentorem naszego Stowarzyszenia zosta³ Krzysztof Koz³owski ze Stowarzyszenia "Stopa". DZIÊKUJEMY PANU KRZYSZTOFOWI KOZ£OWSKIEMU ZA CZAS I ZAINTERESOWANIE NASZYMI SPRAWAMI .

Spo³eczny zespó³  doradczy Programu Pomost

Burmistrz Miasta Mr±gowa- Otolia Siemieniec

Biuro Polonijne Kancelarii Senatu RP

Ewa Czerniawska

Romuald £anczkowski

Starostwo Powiatowe w Mr±gowie

Dyrektor Radio Wnet, red. Krzysztof Skowroñski

Redakcja Radio Wnet

Monika i Grzegorz Wasowscy

Senator RP Marek Konopka

Pose³ na Sejm RP Jerzy Gosiewski

Towarzystwo Mi³o¶ników Wilna i ziemi wileñskiej, prezes Aniela Dobielska

Muzeum Warmii i Mazur , dyrektor Janusz Cygañski

Miêdzynarodowe Stowarzyszenie Mi³o¶ników Twórczo¶ci Ernsta Wiecherta, prezes Czes³aw Ilwicki

Ryszard Bitowt, historyk regionalista mr±gowski, twórca opisów historii ziemi Warmii i Mazur. Kresowiak urodzony w Bia³ozoryszkach k/o Pikieliszek- dawnego maj±tku Marsza³ka Józefa Pi³sudskiego. Publicysta i muzealnik.

Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie ?Synapsa?

Prof. Leszek Szarzyñski

Prof. Stanis³aw Czachorowski

Collegium Copernicanum UWM

Dr. Janusz Gancewski

Polskie Towarzystwo Historyczne

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Prof. Marek Konecki

Red. Krystyna Zienkiewicz

Red. Danuta Skalska

Red. Aleksander Szumañski

Red. Tadeusz Urbañski

Red. Jolanta Wolski

Dr. Aldona Kraus

Oficyna Wydawnicza ASPRA, Jan Rodzim

 


 
sobota, 25 czerwca 2011 17:24

W dniu 19 czerwca br. w ko¶ciele ¶w. Wojciecha w Mr±gowie odby³ siê koncert charytatywny na rzecz polskich dzieci z Syberii- potomków polskich zes³añców. Dziêki wielu niezwyk³ym ludziom, miedzy innymi z ZHP Mr±gowa i Legionowa przy ogromnym wsparciu ks. pra³ata Wies³awa ¦widziñskiego z Mr±gowa oraz w³adz miasta Legionowo i Powiatu Legionowo uda³a siê ta niezwyk³a rzecz.   Podczas koncertu organizowana by³a zbiórka ¶rodków na pokrycie kosztów pobytu i program pobytowy dzieci w Polsce. Dziêki staraniom harcerzy mr±gowskich ZHP Hufiec Mr±gowo i Legionowo harcerze za¶piewali dla Polaków z Syberii, na rzecz polskich dzieci potomków Polaków- zes³añców na Syberiê.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci zainicjowa³o i wspiera projekt przyjazdu dzieci polskich z Syberii na wspólny pobyt z grup± harcerzy polskich z Bia³orusi na kolonie harcerskie do Mr±gowa w miesi±cu lipcu.  Razem z w³adzami i mieszkañcami Mr±gowa, Radiem Wnet, Towarzystwem Mi³o¶ników Wilna i Ziemi Wileñskiej, Miêdzynarodowym Stowarzyszeniem Mi³o¶ników Twórczo¶ci Ernsta Wiecherta i Senatorem Markiem Konopk±, Biurem Polonijnym Senatu RP, pos³em na Sejm RP Jerzym Gosiewskim  oraz wieloma innymi udzielimy im go¶ciny w na mazurskiej ziemi w Mr±gowie.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci i Wszyscy nasi wspó³pracownicy zawracamy siê z szczególnym podziêkowaniem za okazan± pomoc we wspólnym przedsiêwziêciu jakim jest przyjazd dzieci polskich za wschodniej granicy Polski do Mr±gowa w terminie 27.06- 10.07. 2011. Szczególnie serdecznie zapraszamy na wspólne spotkanie z naszymi podopiecznymi.  Dnia 2-3 lipca - Przewidujemy przyjazd 40 osobowej grupy do Warszawy min. do RADIO WNET Wielkim zaszczytem bêdzie dla nas móc zapoznaæ dzieci z Redakcj± oraz opowiedzenie  wszystkich dzia³aniach RADIO WNET. Poka¿emy im te¿ najpiêkniejsze zak±tki Warszawy.


Polscy harcerze z  Bia³orusi a szczególnie grupa dzieci z Syberii ? z Minusiñska i dwóch wsi- Znamienka i Aleksandrowka to dzieci bêd±ce od d³u¿szego czasu  przedmiotem programu naszego Stowarzyszenia Zielone Dzieci. Potomkowie Polaków i dawnych mieszkañców naszych ziem posiadaj± bilety i ju¿ za dwa dni wyrusz± w 5 dniow± podró¿ do Polski- Ojczyzny swych Ojców. To wszystko jest mo¿liwe dziêki wielkim spo³ecznym staraniom  tj. harcerskiemu  Koncertowi " Wiosenne czarowanie" zorganizowanemu przez harcerzy z Legionowa i Mr±gowa oraz ks. Pra³ata Wies³awa ¦widziñskiego z parafii ¶w. Wojciecha w Mr±gowie. Spo³eczny projekt, w który zaanga¿owali siê mieszkañcy naszego miasta oraz wiele stowarzyszeñ dzia³aj±cych w Mr±gowie i poza nim spotka³ siê z wielkim odzewem w¶ród wszystkich do których dotar³a ta  informacja w tym NASZEGO RADIO WNET. Program jest objêty medialnym wsparciem Radio Wnet i na bie¿±co we wspó³pracy z mediami min. polonijnymi informujemy o nim ca³y ¶wiat. Nasze Stowarzyszenia pomaga realizowaæ program oraz pozyskuje spo³eczne poparcie dla ca³ej idei.

 

www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/

 
czwartek, 23 czerwca 2011 19:23

Dzi¶ w wywiadzie dla Radio Wnet biolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Prodziekan dr hab. El¿bieta Królak przesy³aj± specjalne pozdrowienia .

Obserwacje i naukowe inspiracje, prawdziwe dyskusje a pod mikroskopem i w próbówkach chru¶ciki. Energetyczne brzmienia, pasjonuj±ce do¶wiadczenia chemiczne i fizyczne, kolorowe graffiti, a to wszystko z dodatkiem wielu dzieciêcych u¶miechów - tak bawili¶my siê na Pikniku Ekologiczno?Naukowym, zorganizowanym na terenie IPCZD przez Zespó³ Szkó³ Specjalnych nr 78 im. Ewy Szelburg ? Zarembiny.

Piknik by³ podsumowaniem projektu ?Nie traæ energii! ? prze³±cz siê z nami na tryb oszczêdny?, sfinansowany przez Fundusz Partnerstwa, ze ¶rodków pochodz±cych z NFO¦iGW w ramach Programu Szko³y dla Ekorozwoju realizowanego przez Fundacjê Partnerstwo dla ¦rodowiska. Zarówno projekt, jak i piknik objê³a swym patronatem Pani Burmistrz Dzielnicy Wawer ? Jolanta Koczorowska. Pod kolorowymi namiotami szybko zrobi³o siê t³oczno - niesamowite do¶wiadczenia chemiczne i fizyczne, silnik hybrydowy, kolejka magnetyczna, ekologiczny decoupage, warsztaty z tworzenia papieru czerpanego, zielone warsztaty ekologiczno-florystyczne, zajêcia z mikroskopem, loteria fantowa ? to tylko niektóre z licznych atrakcji przygotowanych dla wszystkich, którzy przybyli, aby przywitaæ z nami lato.

Piknik u¶wietni³ wystêp Zespo³u ENEJ, który prosto z Olsztyna przywióz³ ze sob± dobr± energiê i mnóstwo rado¶ci.

 

 

 
czwartek, 23 czerwca 2011 09:20

Trzymajmy siê razem!

Publikujemy wywiady i rozmowy o Polsce , Polakach o nas  z ks.Wies³awem Wójcikiem,TChr- dyrektorem Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu i moderatorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego nagranie dla Radio Wnet oraz publikowane na ³amach tygodnika  katolickiego "NIEDZIELA"(nr 30, z dn. 25.07.10) rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubi¶.


Ks. inf. Ireneusz Skubi¶: - Ksiê¿e Dyrektorze, czy Zgromadzenie Ksiê¿y Chrystusowców mo¿na okre¶liæ jako zakon misyjny?

Ks. Wies³aw Wójcik TChr: - Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej to specyficzne zgromadzenie w Ko¶ciele powszechnym, a zw³aszcza w Ko¶ciele polskim. Zajmujemy siê wspieraniem i umacnianiem wiary w¶ród naszych rodaków na ca³ym ¶wiecie. Ponad 250 kap³anów naszego zgromadzenia zakonnego od 78 lat realizuje ten szczególny charyzmat wspierania polskich emigrantów w 16 krajach ¶wiata na wszystkich kontynentach. My¶lê wiêc, ¿e w jakim¶ sensie jeste¶my misyjnym zgromadzeniem zakonnym.

- Czyli pierwszym celem pracy Ksiê¿y Chrystusowców s± Polacy?

- Tak, celem naszej pracy s± nasi rodacy, ¿yj±cy w ró¿nych zak±tkach ¶wiata. Najnowsza fala emigracyjna - ludzie, którzy wyjechali z Polski w ci±gu ostatnich piêciu lat - to dzi¶ ok. 2,5 mln osób. Nie wszêdzie s± wypracowane struktury Ko¶cio³a emigracyjnego, st±d te¿ potrzeba tam zaanga¿owania ksiê¿y przede wszystkim z naszego zgromadzenia, ¿eby Polacy mogli w miarê normalnie ¿yæ, maj±c oparcie w Ko¶ciele.

- Czego oczekujecie od kandydata do Waszego zgromadzenia?

- Naszym przewodnim has³em, ju¿ od czasów za³o¿yciela naszego zgromadzenia, kard. Augusta Hlonda - wielkiego Prymasa Polski, s± s³owa: "Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej". Kandydat zatem, który zg³asza siê do naszego nowicjatu, a pó¼niej decyduje siê na sze¶æ lat studiów w Wy¿szym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu, powinien odznaczaæ siê przede wszystkim umi³owaniem sprawy Bo¿ej oraz mieæ w sobie ten szczególny charyzmat troski o tych, którzy z Polski wyjechali i wci±¿ wyje¿d¿aj±, oraz rozwijaæ go.

- Jak udaje siê realizowaæ ten charyzmat i gdzie siê to na ¶wiecie dzieje?

- Pos³ugujemy naszym rodakom, których obecnie jest blisko 18 mln na ca³ym ¶wiecie. Pracujemy w 16 krajach ¶wiata - od czasów powojennych ju¿ nie tylko na terenach Ameryki Pó³nocnej czy Po³udniowej. Nowa fala wspó³czesnej emigracji polskiej zg³asza potrzeby pos³ugi polskiego duszpasterza na terenie Hiszpanii, Holandii, Irlandii P³n. czy te¿ Islandii. To nowe skupiska polskich migrantów - nawet nie emigrantów - czyli tych, którzy przemieszczaj± siê z kraju do kraju, zw³aszcza m³odych, w poszukiwaniu pracy. Za nimi pod±¿aj± nasi wspó³bracia, chocia¿ nie tylko oni, bowiem w duszpasterstwo polskojêzyczne zaanga¿owanych jest w tej chwili ok. 1700 polskich kap³anów z ró¿nych diecezji Polski, ale równie¿ z wielu zgromadzeñ zakonnych naszej ojczyzny. Od ponad 20 lat pracujemy tak¿e na terenie Kazachstanu, Ukrainy i Bia³orusi.

- Jak przygotowujecie alumnów seminarium do pracy realizuj±cej charyzmat Waszego zgromadzenia?

- Chcia³bym zaznaczyæ, ¿e do naszego zgromadzenia zg³aszaj± siê ludzie nie tylko z terenu Polski, ale równie¿ ze ¶rodowisk polonijnych Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Kanady. M³odzi ch³opcy po maturze, którzy urodzili siê ju¿ na obczy¼nie, ale dla niektórych z nich jest to ju¿ ich ojczyzna, poznali pracê naszych duszpasterzy w swoich ¶rodowiskach i przybywaj± na studia do Polski. Specyfik± naszego przygotowania praktycznego jest przede wszystkim poznawanie Ko¶cio³a i teologii oraz jêzyków obcych, które pozwol± konsekwentnie realizowaæ g³oszenie Ewangelii. W³a¶nie w najbli¿szych dniach na pog³êbianie tzw. praktyki duszpasterskiej i poznawanie jêzyka wyje¿d¿aj± alumni III roku do Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, a¿eby czas wakacji spo¿ytkowaæ na poznawanie lokalnego Ko¶cio³a, bo bêd± w parafiach lokalnych, nie polonijnych, i to te¿ pozwoli im uczestniczyæ w kursach jêzykowych.
W ci±gu roku, oczywi¶cie, alumni te¿ wyje¿d¿aj± na ró¿ne akcje duszpasterskie na sobotê i niedzielê - dzisiaj s± tanie linie lotnicze, w ci±gu dwóch dni mo¿emy polecieæ i pomagaæ duszpasterzom polonijnym Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii oraz spotykaæ siê ze swoimi przyjació³mi, którzy wyjechali w celach zarobkowych czy te¿ tam studiuj±. Tematy emigracyjne s± przez to dla nich bli¿sze.

- Jaki sposób pozostawania we wspólnocie zakonnej Waszych ksiê¿y i braci, rozrzuconych przecie¿ po ¶wiecie, wypracowa³o sobie Wasze zgromadzenie?

- Mimo ¿e jeste¶my zgromadzeniem zakonnym, nie wszêdzie ¿yjemy we wspólnotach. Wielu naszych wspó³braci pracuje w oddaleniu i w samotno¶ci, czasem pos³uguj± w parafiach diecezjalnych danego Ko¶cio³a jako wikarzy, a wiêc element wspólnotowy czêsto idzie na boczny tor. Wa¿ne jest bowiem to osadzenie w Ko¶ciele lokalnym. Tworzymy w ró¿nych krajach tzw. prowincje, czyli mamy w danym kraju swojego prze³o¿onego oraz zarz±d i raz w roku odbywaj± siê tam rekolekcje dla naszych ksiê¿y pos³uguj±cych na tych terenach. Raz w miesi±cu organizowane s± tak¿e dni skupienia, ¿eby ci, którzy ¿yj± w rozproszeniu, czêsto w pojedynkê, mieli mo¿liwo¶æ spotkania siê, konfrontowania problemów i bycia blisko przez modlitwê, a czêsto i wspólny obiad.
S± te¿ takie kraje - zw³aszcza w Europie, gdzie znaczna czê¶æ naszych kap³anów jest zaanga¿owana w dzia³alno¶æ Polskich Misji Katolickich - wtedy oprócz tego elementu budowania wspólnoty zakonnej uczestniczymy równie¿ we wszystkich strukturach Polskich Misji Katolickich czy innych o¶rodków duszpasterskich, gdzie polscy kap³ani buduj± wspólnotê wszystkich polskich kap³anów w danym kraju, w danym miejscu. To bardzo wa¿ne, takie poczucie wspólnoty, ¿eby ksi±dz z Polski mia³ odniesienie do swoich wspó³braci w kap³añstwie, nie tylko ze swojego zgromadzenia, ale i na tym terenie pracuj±cych.

- Mówi siê dzi¶ coraz wiêcej o tzw. duszpasterstwie polonijnym. Zapewne ma ono jak±¶ strukturê ko¶cieln±. Czy Ksi±dz - jako dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej - mo¿e nam co¶ o tym powiedzieæ...

- Ju¿ od ponad stu lat mamy sta³e struktury Polskich Misji Katolickich w takich krajach jak Francja czy Wielka Brytania, gdzie jest ustanowiony rektor do koordynacji ca³ego duszpasterstwa. S± te¿ nowe wyzwania w krajach, do których udaj± siê Polacy do pracy sezonowej. Takim krajem jest np. Holandia czy Hiszpania, dok±d wyje¿d¿a czêsto bardzo du¿o ludzi m³odych na kilka miesiêcy do prac sezonowych, czy te¿ Niemcy, gdzie studiuje dzi¶ blisko 10 tys. polskich studentów. Oni znaj± doskonale jêzyk i teoretycznie mog± uczestniczyæ w liturgii w parafiach niemieckich. Jednak Polak bêd±cy poza w³asnym krajem szuka kontaktu z polskim ksiêdzem, z ko¶cio³em, w którym sprawowana jest Msza ¶w. w jêzyku polskim. Takie mam do¶wiadczenie. Ostatnio, obje¿d¿aj±c wszystkie parafie czy polskie misje na terenie Hiszpanii, zauwa¿y³em, ¿e m³odzi ludzie np. w Walencji, blisko 60 polskich studentów, mimo i¿ doskonale znaj± jêzyki: hiszpañski i niemiecki i mogliby byæ na niedzielnej Mszy ¶w. w innym ko¶ciele, szukaj± wspólnoty polskiej. Otwieraj± siê wiêc nowe misje katolickie w krajach, do których przybywa du¿a fala nowej emigracji.

- Niektórzy wyra¿aj± obawê co do praktykowania wiary przez polskich emigrantów - katolików, choæ tak wielu ich przebywa w ró¿nych krajach Europy.

- Ksiê¿a biskupi w tych krajach czy proboszczowie miejscowych parafii czêsto s± zachwyceni polsk± religijno¶ci±, podziwiaj± nas, ¿e potrafimy w niedzielê wszystko zostawiæ i modliæ siê - bo widaæ pe³ne ko¶cio³y modl±cych siê Polaków w wynajêtym ko¶ciele w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Islandii. S± dla nas pe³ni uznania. Trzeba tylko podkre¶liæ, ¿e jak podaj± badania, jest to tylko 7-8 proc. mieszkaj±cych na danym terenie Polaków uczestnicz±cych w niedzielnej Mszy ¶w., a wiêc znikomy procent. Nie mo¿emy wiêc byæ pe³ni zadowolenia i dumy. W wielu miastach angielskich czy irlandzkich nasi rodacy czêsto w niedzielê id± do pracy. I chocia¿ tamtejsza ludno¶æ, miejscowa, nie pracuje w niedziele, imigranci dla zwiêkszenia zarobków podejmuj± tak± pracê. Na nic nie maj± wiêc czasu, ca³y tydzieñ ciê¿ko pracuj±. To s± te¿ realia naszych emigrantów.

- Co ma zrobiæ polskie duszpasterstwo, polscy biskupi, proboszczowie, gdy wierni, najczê¶ciej m³odzi, wyje¿d¿aj± i zostaj±, przynajmniej tymczasowo, w nowym miejscu, st±d pytanie o Msze ¶w., o sakramenty, o modlitwê...

- Bardzo dziêkujê Ksiêdzu Redaktorowi za to wa¿ne pytanie. Otó¿ mamy bardzo wiele do zrobienia w Polsce, w naszych parafiach. Przede wszystkim - tu zachêta do ksiê¿y proboszczów - du¿o modlitwy za swoich wiernych, którzy wyje¿d¿aj± z parafii. Ju¿ nasz za³o¿yciel kard. August Hlond przed II wojn± ¶wiatow± nakazywa³ proboszczom sporz±dzaæ specjalne spisy parafian, którzy wyje¿d¿ali do innych krajów, ¿eby utrzymywaæ z nimi kontakt, ¿eby mieli ¶wiadomo¶æ, ¿e ich rodzinna parafia modli siê za nich, ¿eby nie utracili wiary, kontaktu z Ko¶cio³em. Bardzo wa¿na jest ta modlitwa w polskiej parafii. Dlatego te¿ w ramach naszego zgromadzenia 25 lat temu powsta³ Ruch Apostolatu Emigracyjnego, którego jestem moderatorem krajowym. Dziêki naszemu zaanga¿owaniu i propagowaniu zasad tego ruchu w ponad 100 parafiach w Polsce mamy grupy ludzi modl±cych siê za tych, którzy z tej parafii na okre¶lony czas wyjechali. Ja sam bêd±c proboszczem na Dolnym ¦l±sku, utworzy³em tak± grupê w swojej parafii i mogê za¶wiadczyæ, ¿e fantastycznie funkcjonuje grupa modl±cych siê, spotykaj±cych siê raz w miesi±cu na Mszy ¶w. i ofiaruj±cych modlitwê za tych bliskich, którzy na jaki¶ czas wyjechali, poszukuj±c pracy czy na studia. Oni bardzo potrzebuj± za granic± tej wiêzi, kontaktu duchowego, ¶wiadomo¶ci, ¿e ich rodzina, parafia modli siê za nich nieustannie.
Drugi bardzo wa¿ny element tego budowania relacji z emigrantami to kontakt z ich rodzinami, które zosta³y w Polsce, zapraszanie ich do ko¶cio³a, na plebaniê, rozmowa z nimi. Czêsto s± to dzieci, tzw. eurosieroty, którymi zajmuj± siê babcia, dziadek, lub te¿ one same zajmuj± siê sob±. To jest wielka tragedia dla tych w³a¶nie rodzin.

- Co mo¿e przyczyniæ siê do ³±czenia Polaków na emigracji z Macierz±?

- Poza relacjami personalnymi - na pewno media, i s³ychaæ je i widaæ w ¶rodowiskach emigracji. Mam tu na my¶li Radio Maryja, TV Trwam czy Wasz katolicki tygodnik "Niedziela", który mo¿na spotkaæ w wielu parafiach polonijnych. Nasi rodacy mówi±, ¿e pierwsze wiadomo¶ci z kraju uzyskuj± w³a¶nie z tych ¼róde³, z których korzystaj± za po¶rednictwem internetu. Raz w miesi±cu, w pierwszy czwartek miesi±ca, transmitowana jest z Kalisza Msza ¶w. przez TV Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina, która ³±czy duchowo naszych rodaków w ró¿nych zak±tkach ¶wiata. W pierwszy czwartek miesi±ca i ja przedstawiam w sanktuarium ¶w. Józefa w Kaliszu intencje rodzin emigracyjnych i tam te¿ nastêpuje to niesamowite po³±czenie przez modlitwê z tymi, którzy "poza krajem ciê¿ki wiod± los", jak mówi modlitwa Ksiê¿y Chrystusowców. Bo trzeba wiedzieæ, ¿e ¿ycie na emigracji nie jest ³atwe, wymaga tak wielkiego po¶wiêcenia, i¿ nieraz nawet te ciê¿ko zarobione pieni±dze nie daj± tyle rado¶ci i satysfakcji, co biedniejsze ¿ycie w kraju, ale razem, w rodzinie. Rozdzielenie to nie tylko samotno¶æ, smutek i ró¿ne na³ogi, to równie¿ rozgoryczenie, rozbicie i rozpad wiêzi rodzinnych. Dlatego trzymajmy siê razem! Je¿eli nie mo¿emy fizycznie, to w sposób duchowy, m.in. przez media, za które jestem Panu Bogu i prowadz±cym ogromnie wdziêczny.

- My¶lê, ¿e to "trzymajmy siê razem" jest bardzo wa¿ne dla ca³ej struktury pracy duszpasterskiej Ko¶cio³a polskiego i pos³ugi Ksiê¿y Chrystusowców. Chcia³bym wiêc to "trzymajmy siê razem" zatrzymaæ w naszej ¶wiadomo¶ci, zw³aszcza w jednej tak bardzo bolesnej i gro¼nej dla polskiej rodziny kwestii - narastaj±cej lawinowo liczby rozwodów. A mo¿e Ksi±dz Dyrektor ma tu jakie¶ swoje do¶wiadczenia...

- To wa¿ny i wielki problem - duszpasterstwo rodzin. W ramach naszego Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, w pa¼dzierniku tego roku przygotowujemy Miêdzynarodow± Konferencjê Polonijn± po¶wiêcon± tematowi: "Duszpasterstwo emigrantów - duszpasterstwem rodzin". Problemem jest dzisiaj w³a¶nie roz³±ka ma³¿onków, roz³±ka w rodzinie. Je¿eli kto¶ decyduje siê na pracê zarobkow± poza granicami w³asnego kraju i w zwi±zku z tym na opuszczenie rodziny, musi wkalkulowaæ w to, ¿e mo¿e doj¶æ do jakiego¶ zak³ócenia wiêzi ma³¿eñskiej i rodzinnej. Emigracja sprzyja ró¿norakim zwi±zkom nieformalnym - cz³owiek czuje siê zagubiony, jest sfrustrowany, czêsto wykonuje prace inne ni¿ te w Polsce, s± to nieraz prace bardzo ciê¿kie i trudne, w których nie mo¿e siê odnale¼æ, brak osoby, któr± kocha, brak wspó³ma³¿onka, powoduje, ¿e szuka siê pewnego oparcia u osoby, która jest w pobli¿u. Dlatego, trzeba sobie postawiæ pytanie: Czy w ¿yciu chodzi mi o to, ¿ebym w ma³¿eñstwie realizowa³ jakie¶ w³asne cele, czy by³ dobrym mê¿em i ojcem (¿on± i matk±), co przed Bogiem ¶lubowa³em najukochañszej osobie? Najlepszym przyk³adem jest dla nas ¦wiêta Rodzina z Nazaretu. Zawsze byli razem. Je¿eli trzeba by³o uciekaæ do Egiptu - udawali siê tam razem. Je¿eli wiêc podejmujemy decyzjê pracy sezonowej za granic±, to starajmy siê zrobiæ wszystko, ¿eby wyjechaæ razem. Dzisiaj duszpasterstwa w ró¿nych krajach podejmuj± inicjatywy pomocowe dla imigrantów maj±ce im u³atwiaæ ³±czenie rodzin. Chodzi o to, aby nie przyjmowano do pracy tylko osób bez rodziny, ale tych, którzy mog± byæ za granic± ze swoj± rodzin±. Cz³owiek bez rodziny pracuj±cy daleko od domu nie jest szczê¶liwy, bo pieni±dze nie daj± dostatecznej satysfakcji, gdy brakuje na co dzieñ osób, które siê kocha.
Przypomnê jeszcze na koniec piêkn± i wa¿n± dla nas wszystkich zasadê ¶w. Augustyna z ¿yczeniem, by realizowa³a siê ona równie¿ w naszym codziennym ¿yciu: "Je¿eli Bóg bêdzie w naszym ¿yciu na pierwszym miejscu, to wszystko inne bêdzie na w³a¶ciwym miejscu". I niech tak bêdzie.

- ¯yczê Ksiêdzu Dyrektorowi pomy¶lno¶ci w piêknych pracach i satysfakcji z podejmowanych dokonañ.

 

 

¼ród³o: www.tchr.org/ide

 
Wizyta na Targach WSiP
środa, 22 czerwca 2011 13:07

Byli¶my go¶cinie na targach Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Zainteresowa³y nas nowe technologie w edukacji. Wizyta na targach WSiP okaza³a siê bardzo inspiruj±ca, mo¿na by³o dowiedzieæ siê o tym co dzieje siê nowego w szkole. Organizatorzy  przybli¿ali przez specjalne warsztaty nowe narzêdzia sprzyjaj±ce interaktywnemu nauczaniu  : rzutnik multimedialny, tablice multimedialne, zeszyty elektroniczne, platformy umo¿liwiaj±ce zalogowanie  internetowej klasy.
Wa¿nym aspektem jest zawsze indywidualizacja nauczania i wyrównywanie szans.
Multibook i wiele innych rozwi±zañ przygotowanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oka¿± siê przydatne w naszych programach i projektach zwi±zanych z wielopoziomow± edukacj±.Wszystkich zapraszamy na relacjê z Targów WSiP Warszawa 2011

 

 

Polecamy www.wsipnet.pl

oraz nasze edukacyjne www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/

 
«pierwszapoprzednia111213141516171819nastÄ™pnaostatnia»

Strona 11 z 19

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa