G³ówna
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:98. Error 9: Invalid character
Wystawa kresowa Ryszarda Bitowta na 17 Festiwalu Kultury Kresowej
czwartek, 04 sierpnia 2011 09:28

Po letnich spotkaniach w Collegium Copernicanum gdzie omawiali¶my przysz³e palny wspó³pracy zapraszamy na klimatyczne i bardzo polskie dni 17 Festiwalu Kultury Kresowej

W PI¡TEK 5 sierpnia gor±co zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mr±gowie

Na Otwarcie wystaw: historycznej "Dokumenty przesz³o¶ci i pami±tki repatriantów" 
Ryszarda Bitowta, plakatu FKK Piotra Dondajewskiego,  fotograficznej Jerzego Karpowicza


Prezentujemy materia³ z przygotowañ do wystawy R. Bitowta, który jest mentorem naszego Stowarzyszenia Zielone Dzieci. Bardzo czêsto korzystamy z Jego rad realizujemy wiele wspólnych projektów. Zielone Archiwum Mówionej Historii wspó³pracuje stale z tym znanym mr±gowskim historykiem. Edukacja wielopoziomowa kreuje now± jako¶æ przestrzeni publicznej.
Ludzi zajmuj±cych siê histori± dzielimy na naukowców i pasjonatów. Naukowiec czyli historyk to zawód jak inne p³atne co miesi±c. Osoby zatrudnione wykonuj± go z mniejszym lub wiêkszym zaanga¿owaniem. Drudzy realizuj± swoja pasjê ¿yciow±, zbieraj± relacje, badaj± , analizuj± ka¿dy szczegó³. Tych którzy zajmuj± siê swoimi okolicami nazywamy regionalistami. Pan Ryszard Bitowt to badacz regionu i miasta Mr±gowa. Znawca gin±cych zawodów. Zbieracz tego co ma³e a takie ¿yciowo bogate i m±dre. Pasjonat starych przedmiotów- od guzików po urz±dzenia domowe. Wêdrówka szlakami historii biegn±ca tu¿ za p³otem mo¿e byæ frapuj±ca. Zapraszamy do wspólnej podró¿y.


foto i realizacja : Zofia Wojciechowska www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/

 
Sptkania w wakacyjnym Collegium Copernicanum
poniedziałek, 01 sierpnia 2011 19:44

Spotykamy siê po raz kolejny z Collegium Copernicanum

2 sierpnia, godz. 16.30, Kawiarnia Moja (ul. D±browszczaków 10), a g³ównym tematem bêdzie podsumowanie wakacyjnych spotkañ w £ê¿anach z dzieæmi z Bia³orusi i Syberii oraz przedyskutowanie terenowych realizacji kawiarni naukowej. Zapalimy tak¿e ¶wiate³ko dla ¶w. p. Zbigniewa Rojka.

Serdecznie zapraszamy sta³ych i nowych uczestników spotkañ z nauk± i naukowcami.

 

http://copernicanum.blogspot.com/







Stowarzyszenie Zielone Dzieci dziêkuje za warsztaty przygotowane

przez prof. Stanis³awa Czachorowskiego

w £Ê¯ANACH dla naszych podopiecznych polskich dzieci z Syberii i Bia³orusi

i zaprasza na wspólne dalsze dyskusje


 

 
wtorek, 26 lipca 2011 06:08

Po raz szósty Fundacja AVE zaprasza mieszkañców stolicy na kajakowe obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Trzykrotnie - 30, 31 lipca oraz 1 sierpnia - bêdzie mo¿na wzi±æ udzia³ w sp³ywach "Wis³± przez Miasto Nieujarzmione" z Wawra na Tarchomin, po³±czonych ze spotkaniami z Bohaterami 44 roku, wspólnym ¶piewaniem piosenek powstañczych na wi¶lanych pla¿ach, wy¶cigiem o Kotwicê 44 roku oraz parad± kajaków w godzinie W.


Stowarzyszenie Zielone Dzieci  pozdrawia wszystkich na wodzie

Ahoj!  Bêdziemy czekaæ na kolejne wie¶ci ws³uchuj±c siê w to co niesie wiatr od wody...powstañcze pie¶ni a my tacy zas³uchani...



KAJAKAMI DLA POWSTAÑCÓW

- Aby sprostaæ ogromnemu zainteresowaniu naszym przedsiêwziêciem (w ubr.
chêæ udzia³u wyrazi³o ponad 500 osób!), w tym roku zdecydowali¶my
siê na organizacjê a¿ trzech sp³ywów powstañczych - mówi Bart³omiej
W³odkowski, prezes Fundacji AVE. - Dziêki temu kilkaset osób bêdzie
mog³o nietypowo uczciæ Bohaterów Sierpnia 44. Wis³a nie jest rzek± ³atw± i konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ratownicze i logistyczne ka¿dego sp³ywu, dlatego ka¿dy zainteresowany musi wcze¶niej zg³osiæ  swój udzia³.

Wis³a w okresie Powstania Warszawskiego odgrywa³a szczególn± rolê. Dramatycznie dzieli³a miasto: podczas gdy Sowieci bezczynnie stacjonowali
na prawym brzegu, mieszkañcy lewobrze¿nej Warszawy walczyli i ginêli. Rzeka poch³onê³a w tym okresie wiele ludzkich istnieñ. Polscy ¿o³nierze z praskiej strony podejmowali liczne próby przedostania siê na pomoc walcz±cej stolicy. Nie wszystkim siê uda³o. Z kolei w koñcu wrze¶nia powstañcy przeprawiali siê wp³aw przez rzekê, aby prosiæ o pomoc czerwonoarmistów.

- Do 2006 roku Wis³a nie bra³a udzia³u w powstañczych obchodach ? wyja¶nia W³odkowski. - Dlatego zainicjowali¶my nasze przedsiêwziêcie, które z roku na rok cieszy siê coraz wiêkszym zainteresowaniem i wpisa³o siê w kalendarz sierpniowych obchodów.

Za organizacjê sp³ywu Wis³± przez Miasto Nieujarzmione w lutym br. Fundacja AVE otrzyma³a presti¿ow± nagrodê Przyjaznego Brzegu, przyznawan± przez Zarz±d G³ówny PTTK i Ministerstwo Sportu i Turystyki RP.

W sp³ywach mo¿e wzi±æ udzia³ ka¿dy niezale¿nie od wieku i umiejêtno¶ci wio¶larskich. Wyprawy zabezpieczaj± do¶wiadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR, a w realizacjê imprezy anga¿uje siê rzesza wolontariuszy z klubu kajakowego Fundacji AVE. Sp³yw startuje na przystani WKW w Wawrze, a koñczy siê w Tarchominie na wysoko¶ci ulicy Mehoffera w miejscu udanej przeprawy partyzantów, która mia³a miejsce we wrze¶niu 44 roku.

Ramowy program ka¿dego ze sp³ywów: g. 12 - rozpoczêcie imprezy na
przystani WKW w Wawrze, Wa³ Miedzeszyñski; g. 14 - spotkanie z powstañcami Warszawy na pla¿y pod Mostem Poniatowskiego (przy bia³o-czerwonych lodach), wspólne ¶piewanie piosenek powstañczych; g. 17 - na wysoko¶ci Starówki parada kajaków z transparentami "Pamiêtamy" oraz wy¶cig o Kotwicê 44 roku (dystans miêdzy Mostami Gdañskim i Toruñskim); g. 18 - zakoñczenie sp³ywu, wrêczenie nagród zwyciêzcom wy¶cigu,  powstañcze ognisko.

Regulamin wyprawy mo¿na znale¼æ na stronie www.splywajznami.pl. Zapisy
prowadzone s± mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamujÄ…cymi. W przeglÄ…darce musi być włączona obsÅ‚uga JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz telefonicznie 608 178 447. Doro¶li p³ac± symboliczne 10 z³, dzieci i m³odzie¿ bierze udzia³ bezp³atnie. Projekt dofinansowa³o m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki RP.


Relacje w naszym Radio Wnet Zielone Dzieciaki

www.radiownet.pl/radio/zielne-dzieciaki/

 
niedziela, 24 lipca 2011 07:00



Wizyta w Domu Spotkañ z Histori± to spotkanie z Tomaszem Kub± Koz³owskim to tak¿e opowie¶æ o wystawie przygotowanej  przez Dom Spotkañ z Histori± oraz Tomasza Kubê Koz³owskiego ? kolekcjonera i znawcê tematyki kresowej, gromadz±cego od æwieræwiecza kolekcjê dotycz±c± dawnych Kresów Rzeczpospolitej.

Ekspozycja przedstawia Kresy od koñca XIX wieku do 1939 roku, w granicach terytorialnych II RP. Na wystawie zaprezentowanych zosta³o ponad pó³ tysi±ca eksponatów ze zbiorów autora ? przede wszystkim archiwalnych zdjêæ i starych kart pocztowych ale tak¿e oryginalnych wydawnictw, propagandowych i reklamowych druków ulotnych, dokumentów, odznak, antyków i pami±tek z Kresów.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci sk³ada³a podziêkowanie za wizytê studyjn± w Domu Spotkañ z Histori±.Niezmiernie ciekawe i inspiruj±ce ujêcie tematu wspó³czesnego wystawiennictwa jest dla nas cenn± wskazówk±. ¦wiat kresów - ksi±¿ka któr± polecamy.

Koncepcja i scenariusz wystawy przygotowany przez Tomasza Kubê Koz³owskiego przywo³uje w¶ród zwiedzaj±cych wiele wspomnieñ. Autor znakomity erudyta ze swad± potrafi opowiadaæ o misji tego miejsca i jego roli w wspó³czesnej Warszawie.

Zapraszamy do  Zielonego Archiwum Mówionej Historii w Radio Wnet ,

na relacjê z DSH w Radio Wnet.

 
piÄ…tek, 22 lipca 2011 17:29

Wspieramy dzia³ania ochrony pamiêci narodowej i zachowania dla potomnych miejsc z ni± zwi±zanych. Stowarzyszenie Zielone Dzieci prowadzi program Zielone Archiwum Mówionej Historii. Dzi¶ oddaje honor Bohaterom Warszawy.

Publikujemy specjalny komunikat!

Spo³ecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstañców Warszawy

przy ¦wiatowym Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej

 


KOMUNIKAT

Rada Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa oraz Spo³eczny Komitet ds. Cmentarza Powstañców Warszawy przy ¦wiatowym Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej z satysfakcj± pragn± poinformowaæ o zakoñczeniu etapu prac projektowych i przygotowawczych do gruntownej renowacji i modernizacji Cmentarza Powstañców Warszawy na Woli.

Zdecydowana wiêkszo¶æ rodaków, nie tylko mieszkañców Warszawy, ³±czy pamiêæ o ofiarach bohaterskiego powstañczego czynu zbrojnego z warszawskim Cmentarzem Pow±zkowskim. Tymczasem to w³a¶nie tu, na Woli, znajduje siê najwiêkszy cmentarz powstañczy, kryj±cy prochy 104 tysiêcy ¿o³nierzy Polskiego Pañstwa Podziemnego i równie jak oni heroicznej cywilnej ludno¶ci Warszawy, poleg³ych w obronie Ojczyzny.

Przed nami kolejny etap ? praca, polegaj±ca na realizacji przyjêtej koncepcji architektonicznej. Koncepcja ta w za³o¿eniu zak³ada przywrócenie temu szczególnemu dla Pamiêci Narodowej miejscu nale¿ytej rangi  oraz godne uczczenie najwy¿szej ofiary z³o¿onej Polsce Niepodleg³ej ? ofiary ¿ycia.

W ten sposób mamy szansê na zamkniêcie d³ugiego, blisko 66-letniego okresu istnienia cmentarza, który ¶rodowisku kombatanckiemu i rodzinom Poleg³ych przyniós³ wiele trudnych do¶wiadczeñ i bolesnych zdarzeñ, ¶wiadomie planowan± niepamiêæ oraz liczne zaniedbania. Zamkniêcie tego okresu to nasz d³ug nie tylko wzglêdem Tych, których prochy spoczywaj± w tym miejscu. Jest to nasz d³ug tak¿e wobec ¿yj±cych i nie¿yj±cych ju¿ ich towarzyszy broni, wobec ca³ego ¶rodowiska kombatanckiego zrzeszonego w ¦wiatowym Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej, wobec Rodzin oraz Bliskich Poleg³ych i Pomordowanych.

Wierni prawdzie historycznej, pragniemy przywróciæ temu upamiêtnieniu symbolikê powstañcz± i sakraln±. Na Cmentarz Powstañców Warszawy na Woli bêdzie wiod³a brama godna tego miejsca. Zostan± wymienione p³yty nagrobne i uporz±dkowana zieleñ.

Dotychczas ustalone zaledwie ponad 3300 nazwisk Poleg³ych i Pomordowanych zostanie umieszczone na symbolicznej ¦cianie Pamiêci. Istnieje wielka potrzeba identyfikowania i ustalania imion i nazwisk wszystkich ofiar, których prochy z³o¿ono na tym cmentarzu. Dlatego apelujemy do Pañstwa, do Rodaków w kraju i poza jego granicami, o wszelk± pomoc w przywracaniu im to¿samo¶ci.

Dziêki porozumieniu Rady Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Wojewody Mazowieckiego intensywne prace renowacyjne i modernizacyjne bêd± prowadzone do 2014 roku tak, aby przywracaj±c w³a¶ciwy charakter tej wyj±tkowej w skali ¶wiata nekropolii, móc godnie uczciæ uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Sekretarz Rady Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa

Dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert

Spo³eczny Komitet ds. Cmentarza Powstañców Warszawy

przy ¦wiatowym Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej

Wanda Traczyk ? Stawska

 
WiÄ™cej artykułów…
«pierwszapoprzednia12345678910nastÄ™pnaostatnia»

Strona 8 z 19

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa