Główna
Aktualności
Barwna Energia Wakacyjnej Zielonej Akademii EF
środa, 29 czerwca 2011 06:22

Barwne flortystyczne brzmienia Ekologicznego Pikniku na zielonych warsztatach  w IP CZD w Warszawie. Nasi Warsztatowicze wiedzą, że warto otaczać się kwiatami, ponieważ nic tak jako one nie wprawia w dobry humor. W każdej sytuacji warto mieć przy sobie kompozycję kwiatową, która będzie się nam kojarzyć z miłymi chwilami.

Wakacyjna Zielona Akademia EF zaprasza na przygodę w świecie florystyki. Jesteśmy obecni wszędzie tam gdzie dzieje się coś niezwykłego min. bierzemy udział w Festiwalu Kwiatów i Sztuki Książ na Dolnym Śląsku prowadząc tam i wielu innych miejscach cykl spotkań z florystyką. W naszej Akademii zapewniamy  eko-florystyczne warsztaty w terminach  LATO, JESIEŃ, ZIMA , WIOSNA

Zielone warsztaty- To atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny -

eko-florystyka zawierająca elementy sztuk plastycznych , teatru, muzyki i przyrodniczej terapii  dla różnych grup wiekowych dzieci i ich rodziców. Warsztaty przez związane z nimi prelekcje tematyczne są formą edukacji o wymiarze florystycznym i ekologicznym. Spotkamy się już wkrótce przy warsztatowym stole z kolejnym Zielonymi Dzieciakami.

Czekamy na przyjazd dzieci polskich z Syberii :) będą uczestnikami harcerskiej kolonii w Mrągowie. Polscy harcerze z Białorusi już są :)

Pozdrawiamy ze Stowarzyszeniem Zielone Dzieci pięknie dziękujemy przedstawicielom Wydawnictwa Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne za prezenty przekazane dzieciakom podczas Ekologicznego Pikniku:))))


 

kontakt do nas : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Prezydencja w kwiatach! będziemy tam:)
poniedziałek, 27 czerwca 2011 19:31

Dywan z kwiatów na Placu Zamkowym w Warszawie
autor: Magdalena Białynicka i Karolina Ładyżyńska

W dniu 01.07.2011 Polska przejmie na sześć miesięcy prezydencję Unii Europejskiej. Z okazji tego wydarzenia MSZ postanowiło zorganizować w Warszawie wydarzenie, które ma szansę dostarczyć wiele atrakcji, nie tylko wizualnych. Na Placu Zamkowym w Warszawie, na powierzchni prawie 530 m2 powstanie dywan kwiatowy, prezentujący logo polskiej prezydencji.

Instalacja ta, w założeniu promująca również ekologię i „zielone” podejście do rządzenia Unią, pozwoli Warszawiakom i wakacyjnym gościom stolicy, na piknikowanie w samym jej centrum. Prawie 300 m2 trawnika na jednym z największych placów Warszawy to nie byle co!

Aby powstał dywan, swoje wysiłki połączyli min. przedstawiciele MSZ, warszawskiego Ratusza, rynku hurtowego Bronisze. Projekt przygotowały: Magdalena Białynicka i Karolina Ładyżyńska z pracowni florystycznej WRZOSOWISKO. Ciężką pracę, jaką będzie ustawienie na placu ponad 16.000 doniczek z kwitnącymi roślinami oraz ułożenie 300 m2 trawnika wzięli na siebie pracownicy warszawskiego ZOM oraz studenci z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Dekoracja będzie dostępna do oglądania (również z tarasu widokowego kościoła św. Anny) od 15:00 w dniu 02.07 do 17: 00 w dniu 04.07, kiedy to wolontariusze będą rozdawali kwiaty z dywanu, wszystkim chętnym, który pojawią się na Placu Zamkowym.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Warszawy!
1 lipca Polska rozpocznie huczną zabawę związaną z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. Poznaj szczegóły kwietnej imprezy!

W piątek 1 lipca w Warszawie na Placu Zamkowym rozpocznie się układanie unikalnego Dywanu Kwiatowego z motywem logo polskiej prezydencji.

Dywan będzie miał powierzchnię 523 m2 i będzie się składał z ponad 14 000 kwiatów doniczkowych. Będą go układali wolontariusze z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, pod okiem florystek z grupy „Wrzosowisko”.

Uroczyste otwarcie dywanu w dniu 2 lipca jest planowane na godzinę 15:00. Dywan, który w nocy będzie podświetlany, można będzie oglądać w sobotę i niedzielę, 2 i 3 lipca br.

W poniedziałek 4 lipca, wraz z zakończeniem projektu, kwiaty z Dywanu zostaną nieodpłatnie rozdane przechodniom w godzinach 17:00-19:00, w formie happeningu.

Dywan został zaprojektowany przez znakomite polskie florystyki Magdalenę Birulę- Białynicką i Karolinę Ładyżyńską z grupy „Wrzosowisko”. Projekt jest inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i będzie współrealizowany przez Urząd Miasta St. Warszawy przy wsparciu Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. Bronisze.

Dywan będzie promowany poprzez plakaty informacyjne na słupach Warexpo w Warszawie oraz w komunikacji miejskiej.
_________________
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same
*


Będziemy tam z naszymi ZIELONYMI DZIECIAKAMI Z SYBERII I POLSKIM HARCERZAMI Z BIAŁORUSI. Spotkaniom z florystyką patronuje portal kwiatowy forumkwitowe.pl

Dla Radio Wnet autorki Magdalena Białynicka i Karolina Ładyżyńska o tym czym jest florystyka 

 

* tekst: www.forumkwiatowe.pl

 
Współpraca
niedziela, 26 czerwca 2011 09:56

Możemy powiedzieć o prof. Leszku Szarzyńskim - Darczyńca Stowarzyszenia. Jesteśmy mazurskim Stowarzyszeniem „Zielone Dzieci” z siedzibą w Mrągowie działającym przez program animacji społecznej od 2007 roku.Pan prof. Leszek Szarzyński jako twórca i pedagog oraz wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie od wielu lat z zespołem Pro Musica Antiqua wspiera nasze działania w zakresie pomocy dzieciom najbardziej poszkodowanym- tym, którym zabrakło szczęścia zdrowych narodzin. Zespół Pro Musica Antiqua zechciał "podarować" cały swój dorobek artystyczny obecnie w postaci 6 płyt z muzyką na potrzeby naszego projektu. Jest to dar dla nas bezcenny gdyż dzięki niemu i jego muzyce możemy dotrzeć dalej i głębiej, nawet tam gdzie konwencjonalnie nie dociera nikt. Takim światem jest zespół terapeutyczny dzieci i młodzieży autystycznej w Częstochowie ZSS nr.23 im. Janusza Korczaka i podopieczni Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu, dzieci niepełnosprawne w Domu Pomocy Społecznej w Mrągowie. Współpracujemy w zakresie terapii przez dźwięk biorąc udział w spotkaniach i warsztatach w Zespołach Szkół Specjalnych na Mazurach i Zespołem Szkół Szpitalnych w Szczecinie oraz w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, którego nasze Stowarzyszenie jest Przyjacielem ( taki tytuł otrzymaliśmy na 30-lecie działającej tam szkoły).

Nie ma tu mowy o brawach wielkich sal koncertowych, honorariach czy splendorze...jest tylko skupienie nad sztuka, która leczy ducha. Przekaz bezinteresowny dokładnie w takich miejscach...obrazuje wielkość daru i jego znaczenie dla tych najbardziej poszkodowanych przez los.

Profesor Leszek Szarzyński zechciał też niejednokrotnie ofiarować płyty z nagraniami zespołu tak by stanowiły nagrody w organizowanych przez nasze Stowarzyszenie „ Zielone Dzieci” licznych konkursach. Przeznaczył je też na mrągowską Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy by pomogły „Zielonym Dzieciakom” zasilić fundusz zbiórki na rzecz dzieci wspieranych przez pana Jurka Owsiaka.

Zespół Pro Musica Antiqua, a w szczególności Leszek Szarzyński wspomaga od lat przede wszystkim jako anonimowy wolontariusz wiele naszych akcji charytatywnych bezpośrednio włączając się w nasze projekty pomagając rozwijać się Stowarzyszeniu.

Wiosną 2010 roku dzięki jego zaangażowaniu udało nam się jako Stowarzyszeniu „Zielone Dzieci” zorganizować nowatorsko poprowadzoną konferencję w ramach Ogólnopolskiej Kampanii prowadzonej przez Pracownie na Rzecz Wszystkich Istot oraz Ministerstwo Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatytułowanej- „Szkoły dla Przyrody” pod patronatem Burmistrza i Urzędu Miasta Mrągowo , w której prof. Leszek Szarzyński był naszym prelegentem ale i koncertmistrzem. W dniu 26 marca 2010 przybył na własny koszt do Mrągowa przeznaczając cały dzień na wspólną realizację projektu pod nazwą "Siła zieleni". To wiele godzin spotkań zarówno w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie koncertował dla dzieci i społeczności miasta jak i na sali konferencyjnej naszego Stowarzyszenia wygłaszając wykład zobrazowany muzyką. Pokazując jaką sztuką może być muzyka pełna zieleni i dźwięków.

Zechciał przyjąć na siebie obowiązek wspólnej Akcji „Polskie Tulipany dla Japonii”. Stając się liderem całego przedsięwzięcia wykazał się wielką determinacją w działaniu doprowadzając do zorganizowania całego cyklu spotkań z kulturą i sztuką oraz narodem Japonii tak bardzo poszkodowanym w kataklizmie tsunami, który nawiedził ten kraj w marcu 2011 roku.

Akcja prowadzona pod patronatem Ambasady Japonii z udziałem muzyków, mazurskiego stowarzyszenia, polskich florystów z grupy Euroflorist, Collegium Copernicanum, studentów UWM oraz wolontariuszy ukazała czym może i powinna być taka współpraca.

Pan prof. Leszek Szarzyński jednocześnie jako mentor i działacz, człowiek będący przykładem jak należy traktować temat by móc zrealizować go profesjonalnie i z sukcesem dla wszystkich udziela nam bezinteresownych rad odnoszących się do dalszego rozwoju naszego Stowarzyszenia.

Zawdzięczamy Panu prof. Leszkowi Szarzyńskiemu wiele cennych wskazówek dotyczących powstania naszego Stowarzyszenia i jego funkcjonowania. Korzystamy z jego doświadczenia jako doskonałego pedagoga i człowieka o szerokich horyzontach.

Leszek Szarzyński będąc menadżerem zespołu ale przede wszystkim pedagogiem wspiera opracowany przez nas program edukacji ekologicznej. Nieformalna edukacja wielopoziomowa realizowana przez wielorakie formy sztuki.

Efektem współpracy był program „ Floryści Dzieciom” i udział przez muzykę w zielonych warsztatach florystycznych dla dzieci w akcji wakacyjnej 2010 w roku prowadzonej w całej Polsce a zakończonej w Bogatyni miejscu, które ucierpiało w powodzi.

Naszym wspólnym udziałem jest obecnie realizowany cykl audycji w internetowym Radio Wnet( którego dyrektorem jest Krzysztof Skowroński) poświęconych przede wszystkim partycypacji 4 pokoleń Polaków, odnosząc się do ekologii, promowaniu sztuki i kultury Mazur oraz Warmii. Nasze audycje w Sciptorium Mazurskim Pan prof. Leszek Szarzyński ilustruje swoją muzyką popularyzując tym samym muzyczną edukację wielopokoleniową.

Zielone Dzieciaki mają w nim Przyjaciela a my jako Stowarzyszenie mamy nadzieję dalej rozwijać wzajemną współpracę.

Z poważaniem

Zofia Wojciechowska

Prezes Stowarzyszenia Zielone Dzieci

www.zielonedzieciaki.ffp.org.pl

www.radiownet.plfoto  kto.wmw.pl
Mrągowo

2011 rok

Stowarzyszenie Zielone Dzieci

Ul Kopernika 2C

11-700 Mrągowo

 
Jak funkcjonują stowarzyszenia?
niedziela, 26 czerwca 2011 09:47

Jak funkcjonują Stowarzyszenia i jak rodzi się idea godna dalszej kontynuacji, jak umiejętnie wprowadzać ją w życie, jak nie popełnić błędu  i ustrzec się  przed wykorzystaniem- czy jest sposób na współpracę z zaufaniem? To tylko nieliczne pytania przed, którymi  stajemy codziennie działając w organizacjach społecznych.

Jednym  z zadań nad którym od miesięcy pracuje nasze Stowarzyszenie Zielone Dzieci jest napisany przez nas wniosek z prośbą o dofinansowanie do Senatu RP pt. Program Pomost- Kresokamp.

Jesteśmy autorami koncepcji tego programu a nasz zespół składa się z :  autorki pomysłu- Zofii Wojciechowskiej, Donaty Durki - członka zarządu Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, jako pracownik UM współpracującej od lat z Festiwalem Kultury Kresowej w Mrągowie, Justyny Kucharczyk współpracownika merytorycznego projektu, Borysa Kozielskiego - autora koncepcji społecznego wielopokoleniowego radia oraz wielu innych osób stanowiących społeczny zespół doradczy.Oświadczamy:

Informujemy, że od dnia  13 lutego 2011 za wszelkie działania prowadzone przez Stowarzyszenie Uniwersytet Wieku Uniwersalnego ani Zofia Wojciechowska ani Zielone Dzieci nie biorą odpowiedzialności. Motywem naszej decyzji jest  niejasna sytuacja pomiędzy Stowarzyszeniem Uniwersytet Wieku Uniwersalnego  a firmą Grupa Axis, której właścicielem jest mąż pani prezes Stowarzyszenia. Zamieszczona na stronie Grupy Axis szeroka informacja dotycząca Stowarzyszenia budzi podejrzenie czy nie następuje konflikt interesów pomiędzy działalnością komercyjna a społeczną.

W tej sytuacji chcąc chronić dobre imię osób, organizacji i instytucji z nami współpracujących jak i tych, którzy ewentualnie mieliby z nami współpracować w przyszłości zrezygnowaliśmy z wszelkich kontaktów i  form współpracy z Stowarzyszeniem Uniwersytet Wieku Uniwersalnego.

Nadal żądamy  i potwierdzamy żądania o zdjęciu ze strony internetowej UWU www.uwu.free.ngo.pl  i grupy Axis http://www.mazuryinfo.tourism.pl/page14.php wszelkich treści dotyczących Stowarzyszenia Zielonych Dzieci i mojej osoby .


Zofia Wojciechowska,
Stowarzyszenie Zielone Dzieci

 

 

Wszyscy zostaliśmy prowadzeni w błąd co do intencji powołania Stowarzyszenia Uniwersytet Wieku Uniwersalnego. Otoczyliśmy powstające Stowarzyszenie UWU swoją opieką, pracując na  rzecz idei przyszłego partnerstwa.
http://www.e-wolontariat.pl/4-Artykuly/artykul-68-Kopalnia_Dobrych_Pomyslow/
Musieliśmy odstąpić od tego zamiaru gdyż  w styczniu 2011 odkryliśmy prawdziwe oblicze i powody dla których  powołano Stowarzyszenie UWU.

Nikt z nas nie był poinformowany o zamiarach prezes UWU. Wydaliśmy oficjalne oświadczenie oraz informujemy wszystkich naszych partnerów którzy powodując się zaufaniem do naszej działalności mogą zostać narażeni na kłopoty. Współpracujemy z wieloma instytucjami i działaczami społecznymi. Honorowym członkiem naszego Stowarzyszenia Zielone Dzieci jest Pan Ryszard Bitowt  człowiek - legenda ziemi mrągowskiej

 

 

Jesienią 210 roku Mentorem naszego Stowarzyszenia został Krzysztof Kozłowski ze Stowarzyszenia "Stopa". DZIĘKUJEMY PANU KRZYSZTOFOWI KOZŁOWSKIEMU ZA CZAS I ZAINTERESOWANIE NASZYMI SPRAWAMI .

Społeczny zespół  doradczy Programu Pomost

Burmistrz Miasta Mrągowa- Otolia Siemieniec

Biuro Polonijne Kancelarii Senatu RP

Ewa Czerniawska

Romuald Łanczkowski

Starostwo Powiatowe w Mrągowie

Dyrektor Radio Wnet, red. Krzysztof Skowroński

Redakcja Radio Wnet

Monika i Grzegorz Wasowscy

Senator RP Marek Konopka

Poseł na Sejm RP Jerzy Gosiewski

Towarzystwo Miłośników Wilna i ziemi wileńskiej, prezes Aniela Dobielska

Muzeum Warmii i Mazur , dyrektor Janusz Cygański

Międzynarodowe Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta, prezes Czesław Ilwicki

Ryszard Bitowt, historyk regionalista mrągowski, twórca opisów historii ziemi Warmii i Mazur. Kresowiak urodzony w Białozoryszkach k/o Pikieliszek- dawnego majątku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Publicysta i muzealnik.

Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Synapsa”

Prof. Leszek Szarzyński

Prof. Stanisław Czachorowski

Collegium Copernicanum UWM

Dr. Janusz Gancewski

Polskie Towarzystwo Historyczne

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Prof. Marek Konecki

Red. Krystyna Zienkiewicz

Red. Danuta Skalska

Red. Aleksander Szumański

Red. Tadeusz Urbański

Red. Jolanta Wolski

Dr. Aldona Kraus

Oficyna Wydawnicza ASPRA, Jan Rodzim

 


 
Śladem Ojców - polskie dzieci z Syberii oraz polscy harcerze z Białorusi
sobota, 25 czerwca 2011 17:24

W dniu 19 czerwca br. w kościele św. Wojciecha w Mrągowie odbył się koncert charytatywny na rzecz polskich dzieci z Syberii- potomków polskich zesłańców. Dzięki wielu niezwykłym ludziom, miedzy innymi z ZHP Mrągowa i Legionowa przy ogromnym wsparciu ks. prałata Wiesława Świdzińskiego z Mrągowa oraz władz miasta Legionowo i Powiatu Legionowo udała się ta niezwykła rzecz.   Podczas koncertu organizowana była zbiórka środków na pokrycie kosztów pobytu i program pobytowy dzieci w Polsce. Dzięki staraniom harcerzy mrągowskich ZHP Hufiec Mrągowo i Legionowo harcerze zaśpiewali dla Polaków z Syberii, na rzecz polskich dzieci potomków Polaków- zesłańców na Syberię.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci zainicjowało i wspiera projekt przyjazdu dzieci polskich z Syberii na wspólny pobyt z grupą harcerzy polskich z Białorusi na kolonie harcerskie do Mrągowa w miesiącu lipcu.  Razem z władzami i mieszkańcami Mrągowa, Radiem Wnet, Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta i Senatorem Markiem Konopką, Biurem Polonijnym Senatu RP, posłem na Sejm RP Jerzym Gosiewskim  oraz wieloma innymi udzielimy im gościny w na mazurskiej ziemi w Mrągowie.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci i Wszyscy nasi współpracownicy zawracamy się z szczególnym podziękowaniem za okazaną pomoc we wspólnym przedsięwzięciu jakim jest przyjazd dzieci polskich za wschodniej granicy Polski do Mrągowa w terminie 27.06- 10.07. 2011. Szczególnie serdecznie zapraszamy na wspólne spotkanie z naszymi podopiecznymi.  Dnia 2-3 lipca - Przewidujemy przyjazd 40 osobowej grupy do Warszawy min. do RADIO WNET Wielkim zaszczytem będzie dla nas móc zapoznać dzieci z Redakcją oraz opowiedzenie  wszystkich działaniach RADIO WNET. Pokażemy im też najpiękniejsze zakątki Warszawy.


Polscy harcerze z  Białorusi a szczególnie grupa dzieci z Syberii – z Minusińska i dwóch wsi- Znamienka i Aleksandrowka to dzieci będące od dłuższego czasu  przedmiotem programu naszego Stowarzyszenia Zielone Dzieci. Potomkowie Polaków i dawnych mieszkańców naszych ziem posiadają bilety i już za dwa dni wyruszą w 5 dniową podróż do Polski- Ojczyzny swych Ojców. To wszystko jest możliwe dzięki wielkim społecznym staraniom  tj. harcerskiemu  Koncertowi " Wiosenne czarowanie" zorganizowanemu przez harcerzy z Legionowa i Mrągowa oraz ks. Prałata Wiesława Świdzińskiego z parafii św. Wojciecha w Mrągowie. Społeczny projekt, w który zaangażowali się mieszkańcy naszego miasta oraz wiele stowarzyszeń działających w Mrągowie i poza nim spotkał się z wielkim odzewem wśród wszystkich do których dotarła ta  informacja w tym NASZEGO RADIO WNET. Program jest objęty medialnym wsparciem Radio Wnet i na bieżąco we współpracy z mediami min. polonijnymi informujemy o nim cały świat. Nasze Stowarzyszenia pomaga realizować program oraz pozyskuje społeczne poparcie dla całej idei.

 

www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 8 z 16

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa