Wspieramy dzia³ania ochrony pamiêci narodowej i zachowania dla potomnych miejsc z ni± zwi±zanych. Stowarzyszenie Zielone Dzieci prowadzi program Zielone Archiwum Mówionej Historii. Dzi¶ oddaje honor Bohaterom Warszawy.
Publikujemy specjalny komunikat!
Spo³ecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstañców Warszawy
przy ¦wiatowym Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej
KOMUNIKAT
Rada Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa oraz Spo³eczny Komitet ds. Cmentarza Powstañców Warszawy przy ¦wiatowym Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej z satysfakcj± pragn± poinformowaæ o zakoñczeniu etapu prac projektowych i przygotowawczych do gruntownej renowacji i modernizacji Cmentarza Powstañców Warszawy na Woli.
Zdecydowana wiêkszo¶æ rodaków, nie tylko mieszkañców Warszawy, ³±czy pamiêæ o ofiarach bohaterskiego powstañczego czynu zbrojnego z warszawskim Cmentarzem Pow±zkowskim. Tymczasem to w³a¶nie tu, na Woli, znajduje siê najwiêkszy cmentarz powstañczy, kryj±cy prochy 104 tysiêcy ¿o³nierzy Polskiego Pañstwa Podziemnego i równie jak oni heroicznej cywilnej ludno¶ci Warszawy, poleg³ych w obronie Ojczyzny.
Przed nami kolejny etap ? praca, polegaj±ca na realizacji przyjêtej koncepcji architektonicznej. Koncepcja ta w za³o¿eniu zak³ada przywrócenie temu szczególnemu dla Pamiêci Narodowej miejscu nale¿ytej rangi oraz godne uczczenie najwy¿szej ofiary z³o¿onej Polsce Niepodleg³ej ? ofiary ¿ycia.
W ten sposób mamy szansê na zamkniêcie d³ugiego, blisko 66-letniego okresu istnienia cmentarza, który ¶rodowisku kombatanckiemu i rodzinom Poleg³ych przyniós³ wiele trudnych do¶wiadczeñ i bolesnych zdarzeñ, ¶wiadomie planowan± niepamiêæ oraz liczne zaniedbania. Zamkniêcie tego okresu to nasz d³ug nie tylko wzglêdem Tych, których prochy spoczywaj± w tym miejscu. Jest to nasz d³ug tak¿e wobec ¿yj±cych i nie¿yj±cych ju¿ ich towarzyszy broni, wobec ca³ego ¶rodowiska kombatanckiego zrzeszonego w ¦wiatowym Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej, wobec Rodzin oraz Bliskich Poleg³ych i Pomordowanych.
Wierni prawdzie historycznej, pragniemy przywróciæ temu upamiêtnieniu symbolikê powstañcz± i sakraln±. Na Cmentarz Powstañców Warszawy na Woli bêdzie wiod³a brama godna tego miejsca. Zostan± wymienione p³yty nagrobne i uporz±dkowana zieleñ.
Dotychczas ustalone zaledwie ponad 3300 nazwisk Poleg³ych i Pomordowanych zostanie umieszczone na symbolicznej ¦cianie Pamiêci. Istnieje wielka potrzeba identyfikowania i ustalania imion i nazwisk wszystkich ofiar, których prochy z³o¿ono na tym cmentarzu. Dlatego apelujemy do Pañstwa, do Rodaków w kraju i poza jego granicami, o wszelk± pomoc w przywracaniu im to¿samo¶ci.
Dziêki porozumieniu Rady Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Wojewody Mazowieckiego intensywne prace renowacyjne i modernizacyjne bêd± prowadzone do 2014 roku tak, aby przywracaj±c w³a¶ciwy charakter tej wyj±tkowej w skali ¶wiata nekropolii, móc godnie uczciæ uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Sekretarz Rady Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa
Dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert
Spo³eczny Komitet ds. Cmentarza Powstañców Warszawy
przy ¦wiatowym Zwi±zku ¯o³nierzy Armii Krajowej
Wanda Traczyk ? Stawska |