Główna
Aktualności
KAJAKAMI DLA POWSTAŃCÓW
wtorek, 26 lipca 2011 06:08

Po raz szósty Fundacja AVE zaprasza mieszkańców stolicy na kajakowe obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Trzykrotnie - 30, 31 lipca oraz 1 sierpnia - będzie można wziąć udział w spływach "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione" z Wawra na Tarchomin, połączonych ze spotkaniami z Bohaterami 44 roku, wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych na wiślanych plażach, wyścigiem o Kotwicę 44 roku oraz paradą kajaków w godzinie W.


Stowarzyszenie Zielone Dzieci  pozdrawia wszystkich na wodzie

Ahoj!  Będziemy czekać na kolejne wieści wsłuchując się w to co niesie wiatr od wody...powstańcze pieśni a my tacy zasłuchani...KAJAKAMI DLA POWSTAŃCÓW

- Aby sprostać ogromnemu zainteresowaniu naszym przedsięwzięciem (w ubr.
chęć udziału wyraziło ponad 500 osób!), w tym roku zdecydowaliśmy
się na organizację aż trzech spływów powstańczych - mówi Bartłomiej
Włodkowski, prezes Fundacji AVE. - Dzięki temu kilkaset osób będzie
mogło nietypowo uczcić Bohaterów Sierpnia 44. Wisła nie jest rzeką łatwą i konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ratownicze i logistyczne każdego spływu, dlatego każdy zainteresowany musi wcześniej zgłosić  swój udział.

Wisła w okresie Powstania Warszawskiego odgrywała szczególną rolę. Dramatycznie dzieliła miasto: podczas gdy Sowieci bezczynnie stacjonowali
na prawym brzegu, mieszkańcy lewobrzeżnej Warszawy walczyli i ginęli. Rzeka pochłonęła w tym okresie wiele ludzkich istnień. Polscy żołnierze z praskiej strony podejmowali liczne próby przedostania się na pomoc walczącej stolicy. Nie wszystkim się udało. Z kolei w końcu września powstańcy przeprawiali się wpław przez rzekę, aby prosić o pomoc czerwonoarmistów.

- Do 2006 roku Wisła nie brała udziału w powstańczych obchodach – wyjaśnia Włodkowski. - Dlatego zainicjowaliśmy nasze przedsięwzięcie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i wpisało się w kalendarz sierpniowych obchodów.

Za organizację spływu Wisłą przez Miasto Nieujarzmione w lutym br. Fundacja AVE otrzymała prestiżową nagrodę Przyjaznego Brzegu, przyznawaną przez Zarząd Główny PTTK i Ministerstwo Sportu i Turystyki RP.

W spływach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności wioślarskich. Wyprawy zabezpieczają doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR, a w realizację imprezy angażuje się rzesza wolontariuszy z klubu kajakowego Fundacji AVE. Spływ startuje na przystani WKW w Wawrze, a kończy się w Tarchominie na wysokości ulicy Mehoffera w miejscu udanej przeprawy partyzantów, która miała miejsce we wrześniu 44 roku.

Ramowy program każdego ze spływów: g. 12 - rozpoczęcie imprezy na
przystani WKW w Wawrze, Wał Miedzeszyński; g. 14 - spotkanie z powstańcami Warszawy na plaży pod Mostem Poniatowskiego (przy biało-czerwonych lodach), wspólne śpiewanie piosenek powstańczych; g. 17 - na wysokości Starówki parada kajaków z transparentami "Pamiętamy" oraz wyścig o Kotwicę 44 roku (dystans między Mostami Gdańskim i Toruńskim); g. 18 - zakończenie spływu, wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu,  powstańcze ognisko.

Regulamin wyprawy można znaleźć na stronie www.splywajznami.pl. Zapisy
prowadzone są mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz telefonicznie 608 178 447. Dorośli płacą symboliczne 10 zł, dzieci i młodzież bierze udział bezpłatnie. Projekt dofinansowało m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki RP.


Relacje w naszym Radio Wnet Zielone Dzieciaki

www.radiownet.pl/radio/zielne-dzieciaki/

 
Dom Spotkań z Historią
niedziela, 24 lipca 2011 07:00Wizyta w Domu Spotkań z Historią to spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim to także opowieść o wystawie przygotowanej  przez Dom Spotkań z Historią oraz Tomasza Kubę Kozłowskiego – kolekcjonera i znawcę tematyki kresowej, gromadzącego od ćwierćwiecza kolekcję dotyczącą dawnych Kresów Rzeczpospolitej.

Ekspozycja przedstawia Kresy od końca XIX wieku do 1939 roku, w granicach terytorialnych II RP. Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad pół tysiąca eksponatów ze zbiorów autora – przede wszystkim archiwalnych zdjęć i starych kart pocztowych ale także oryginalnych wydawnictw, propagandowych i reklamowych druków ulotnych, dokumentów, odznak, antyków i pamiątek z Kresów.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci składała podziękowanie za wizytę studyjną w Domu Spotkań z Historią.Niezmiernie ciekawe i inspirujące ujęcie tematu współczesnego wystawiennictwa jest dla nas cenną wskazówką. Świat kresów - książka którą polecamy.

Koncepcja i scenariusz wystawy przygotowany przez Tomasza Kubę Kozłowskiego przywołuje wśród zwiedzających wiele wspomnień. Autor znakomity erudyta ze swadą potrafi opowiadać o misji tego miejsca i jego roli w współczesnej Warszawie.

Zapraszamy do  Zielonego Archiwum Mówionej Historii w Radio Wnet ,

na relację z DSH w Radio Wnet.

 
Pamięci Powstania Warszawskiego
piątek, 22 lipca 2011 17:29

Wspieramy działania ochrony pamięci narodowej i zachowania dla potomnych miejsc z nią związanych. Stowarzyszenie Zielone Dzieci prowadzi program Zielone Archiwum Mówionej Historii. Dziś oddaje honor Bohaterom Warszawy.

Publikujemy specjalny komunikat!

Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy

przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej

 


KOMUNIKAT

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej z satysfakcją pragną poinformować o zakończeniu etapu prac projektowych i przygotowawczych do gruntownej renowacji i modernizacji Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.

Zdecydowana większość rodaków, nie tylko mieszkańców Warszawy, łączy pamięć o ofiarach bohaterskiego powstańczego czynu zbrojnego z warszawskim Cmentarzem Powązkowskim. Tymczasem to właśnie tu, na Woli, znajduje się największy cmentarz powstańczy, kryjący prochy 104 tysięcy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i równie jak oni heroicznej cywilnej ludności Warszawy, poległych w obronie Ojczyzny.

Przed nami kolejny etap – praca, polegająca na realizacji przyjętej koncepcji architektonicznej. Koncepcja ta w założeniu zakłada przywrócenie temu szczególnemu dla Pamięci Narodowej miejscu należytej rangi  oraz godne uczczenie najwyższej ofiary złożonej Polsce Niepodległej – ofiary życia.

W ten sposób mamy szansę na zamknięcie długiego, blisko 66-letniego okresu istnienia cmentarza, który środowisku kombatanckiemu i rodzinom Poległych przyniósł wiele trudnych doświadczeń i bolesnych zdarzeń, świadomie planowaną niepamięć oraz liczne zaniedbania. Zamknięcie tego okresu to nasz dług nie tylko względem Tych, których prochy spoczywają w tym miejscu. Jest to nasz dług także wobec żyjących i nieżyjących już ich towarzyszy broni, wobec całego środowiska kombatanckiego zrzeszonego w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wobec Rodzin oraz Bliskich Poległych i Pomordowanych.

Wierni prawdzie historycznej, pragniemy przywrócić temu upamiętnieniu symbolikę powstańczą i sakralną. Na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli będzie wiodła brama godna tego miejsca. Zostaną wymienione płyty nagrobne i uporządkowana zieleń.

Dotychczas ustalone zaledwie ponad 3300 nazwisk Poległych i Pomordowanych zostanie umieszczone na symbolicznej Ścianie Pamięci. Istnieje wielka potrzeba identyfikowania i ustalania imion i nazwisk wszystkich ofiar, których prochy złożono na tym cmentarzu. Dlatego apelujemy do Państwa, do Rodaków w kraju i poza jego granicami, o wszelką pomoc w przywracaniu im tożsamości.

Dzięki porozumieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Wojewody Mazowieckiego intensywne prace renowacyjne i modernizacyjne będą prowadzone do 2014 roku tak, aby przywracając właściwy charakter tej wyjątkowej w skali świata nekropolii, móc godnie uczcić uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert

Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy

przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Wanda Traczyk – Stawska

 
Zielone Dzieciaki z Syberii dziękują
czwartek, 21 lipca 2011 09:39

W imieniu dzieci polskich z Syberii i Białorusi. Naszych podopiecznych składamy serdeczne podziękowanie. Za ogromną życzliwość i ofiarność okazaną podczas realizacji projektu

„ Śladem Ojców - polskie dzieci z Syberii”

„ Na Szlaku Warmii i Mazur”

Dziękujemy za wszystkie dary serca i ogromne osobiste zaangażowanie, dzięki któremu pobyt dzieci w Ojczyźnie będzie dla nich niezapomnianym wydarzeniem.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci

Mrągowo

Lipiec 2011


Dla naszych Rodaków fotograficzna relacja ze spotkania polskich dzieci z Syberii i Białorusi w Olsztynie z udziałem p. Haliny Ciunel, która w imieniu władz miasta przywitała Rodaków z Syberii i Białorusi w Olsztynie. Dzieci otrzymały podarunki a wychowawcy i pedagodzy piękne albumy pamiątkowe o Warmii. Wszyscy mieliśmy możliwość podziwiać kunszt fotografii autora. Adam Waszczuk ukazał cuda Warmii w sposób arcymistrzowski.

 

 

 

Pani Halina Ciunel działa jako Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Olsztyna

www.halinaciunel.pl

 
akcja FLORYŚCI DZIECIOM 2011 oficjalnie zainaugurowana!
środa, 20 lipca 2011 04:59

 

To był pierwszy słoneczny dzień po długiej, deszczowej przerwie w Warszawie. Wokół piękny kwitnący Ogród Botaniczny. Nasze stoły są naprzeciw rabaty różanej, w uroczym miejscu.

… krótko mówiąc akcja FLORYŚCI DZIECIOM 2011 oficjalnie zainaugurowana!

Zebrało się kilka ciekawych świata młodych twarzy, dla których każdy kwiat był inny. Miał inny kolor, zapach i kształt. Liście, pędy, owoce – wszystko było bardzo ciekawe. Na co dzień niedostrzegalne różnice, dziś stały się bardzo ważne.

Dla Dzieciaków to zapewne początek przygody z kwiatami, dla mnie możliwość wprowadzenia ich w czar i urok tej pracy, w oderwaniu od przyziemnej, codziennej otoczki. Takie doświadczenie jest wspaniałe i na długo zapada mi w pamięć. Wierzę zawsze, że u dzieciaków ziarnko florystyczne zakiełkuje , a w przyszłości zakwitnie!

Wokół mnie nie było osób, które nie kochają kwiatów: Tosia, Jula, Ola, Konrad, Adrian…kochają kwiaty. Może pokochają też układanie? To delikatne tworzywo, poszukiwanie , twórczość? Zwykłe, a może właśnie zupełnie niezwykłe pokazywanie piękna roślin?

Teraz pora na Was. Mamy całe wakacje, aby choć na jeden dzień w kwiaciarniach zrobiło się gwarno, głośno i twórczo. Abyśmy dobrze bawili się z naszymi okolicznymi dzieciakami, które wtedy pokazują nam swoją wrażliwość, inne spojrzenie. To możliwość wymiany dobrych myśli i mocnej energii. Wspaniały florystyczny klimat!

To już drugi raz, więc mamy większe doświadczenie, nowe pomysły i z pewnością niecierpliwie czekającą grupę młodych przyszłych florystów!

Pozdrawiam gorąco życząc powodzenia wszystkim uczestnikom akcji Floryści Dzieciom.

Monika Bębenek

Zapraszamy do oglądania zdjęć w naszym Albumie. www.forumkwiatowe.pl

 

Chwila wspomnień http://www.radiownet.pl/publikacje/5111


 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 16

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa