Główna
Aktualności
Floryści Dzieciom ! w IP CZD i Zielone Dzieciaki
wtorek, 09 sierpnia 2011 16:45

Warsztaty dla dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
To już druga edycja ogólnopolskiej Akcji Floryści Dzieciom. Radością napawa fakt, że w tym roku spotykamy się w sierpniu aż w ponad 50 miastach Polski. Florystyka to pewien sposób na życie realizowana przez Stowarzyszenie Zielone Dzieci
jako forma animacji społecznej stała się elementem wielopoziomowej terapii połączonej z edukacją ekologiczną, etnograficzną i  historyczną. Staramy się na naszych zajęciach przekazywać przez florystykę barwną tradycję regionu Warmii i Mazur - to nasze miejsce na ziemi. Nasza "

MAZURY- "zielona" Ojczyzna jest bardzo wielokulturowa niech będzie domem zielono przyjaznym.Wszystkie Zielone Dzieciaki i ich Rodziców  ! Kochani Was!!!  zapraszamy byście zechcieli na spotkaniu z florystyką tak jak w 2010 roku oddać głos na nasze cudne Mazury.
Na naszych sierpniowych warsztatach poznamy dożynkowe zwyczaje wplecione w współczesne formy sztuki tak pięknie nazwanej od imienia bogini Flory-  florystyką.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci realizuje od 2007 roku program animacji społecznej Zielone Dzieciaki- Ogród Cudów. W codziennej pracy z dziećmi i w naszej pracowni eko- florystycznej przez zielone warsztaty przybliżamy fascynującą urodę roślin i świata natury budując wzajemną relację szacunku. Zapraszam na nasze zajęcia, które są zawsze otwarte na wszystkich. Pod medialnym patronatem Radia Wnet powstaną bukiety- prawdziwe dziecięce florystyczne dzieła sztuki. Będą nam towarzyszyć wspaniali Zieloni Przyjaciele - wielu z nich jest na plakacie a resztę poznacie w florystycznych relacjach. Współpracujemy z cudownymi pedagogami ZSS w IP CZD

www.forumkwiatowe.pl tak pięknie o akcji  i spotkaniu napisało- wypada mi tylko z uśmiechem szerokim po horyzont zacytować:))))


W dniu 10 sierpnia o godzinie 13.30 zapraszamy dzieci z Kliniki Rehabilitacji IP CZD na warsztaty florystyczne.
Sponsorem warsztatów jest Warszawski Rolno – Spożywczy Rynek Hurtowy SA,
z siedzibą w Broniszach
. Patronat medialny: Radio WNET.
Warsztaty poprowadzą florystki: Zosia Wojciechowska i Marta Stefańska.

Zosia to dobry duch tej akcji. Prowadziła ją również w ramach akcji w roku poprzednim. Bez jej starań i serca całe przedsięwzięcie pewnie by się nie odbyło.

Program:

- warsztaty odbędą się w ogrodzie lub na terenie szpitala(w zależności od pogody),
- termin: 10 sierpnia br., start o godzinie 13.30, czas trwania ok 2 godziny,
- przewidywana liczba uczestników: 40 dzieci,
- dzieci wykonają dwie kompozycje florystyczne pod okiem w/w florystek,
- wykonane prace dzieci zachowają dla siebie, rodziców,
- zapewniamy mały poczęstunek dla każdego warsztatowicza (ciastka i soczki)

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy. Każde pomocne ręce będą mile widziane. Będę także na miejscu z Agnieszką zakrzewską /znaną wszystkim z cyklu "Florysta za obiektywem"/.

Imprezę odwiedzą: przedstawiciel firmy Victoria i przedstawiciel Warszawskiego Rolno – Spożywczego Rynku Hurtowego SA, z siedzibą w Broniszach.

Na bramie, wjazd i informacja na hasło "Floryści Dzieciom".
Do zobaczenia.

 

Relacja w Radio Wnet :)

 
Wernisaż Ryszarda Bitowta- kresowiaka i mrągowskiego historyka
sobota, 06 sierpnia 2011 07:13
Prosto z wystawy zapatrzeni w wystawione pamiątki Polaków przybyłych z Kresów. Jednym z nich jest p. Ryszard Bitowt.

Pan Ryszard Bitowt jest jednym z członków założycieli Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie.


Biografia dla potomności z Leksykonu Kultury Warmii i Mazur.

Urodził się w 1930 r. jako syn Moniki z domu Duchiewicz i Antoniego Bitowta - sołtysa i gospodarza z Białozoryszek pod Wilnem, w rodzinie o bogatych tradycjach patriotycznych. Uczył się w progimnazjum w Bezdanach. W styczniu 1946 r. wraz z rodziną opuścił Bezdany i w maju tegoż roku, w ramach akcji repatriacyjnej trafił do Pieszkowa koło Lidzbarka Warmińskiego. W 1963 r. przeniósł się do Wyszemborka koło Mrągowa. W 1974 r. osiadł w Mrągowie, gdzie mieszka do dziś.

Działalność

Już jako młodych chłopiec, w czasie II wojny światowej, wraz z ojcem brał udział w akcjach ukrywania książek ze zbiorów bibliotecznych i prywatnych przed zniszczeniem. Ocalała część trafiła w 1946 r. do Społecznej Biblioteki w Pieszkowie, utworzonej z inicjatywy Antoniego Bitowta, a prowadzonej przez kolejnych 16 lat przez Ryszarda Bitowta. Na początku 1947 r. został nauczycielem w Szkole Podstawowej w Górowie Iławieckim (w wieku 17 lat). Po rozpoczęciu pracy w Wyszemborku działał na rzecz rozwoju kultury i edukacji wsi. Organizował zespoły artystyczne. Znaczącym sukcesem była wygrana w konkursie „Wieś bliżej teatru”. Organizował także lokalną zasadniczą szkołę rolniczą. W latach 1974-1984 pracował w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie. W tym czasie stworzył szkolną izbę pamięci, zorganizował Szkolne Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne oraz współtworzył Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej (prowadził sekcję historyczną badającą i popularyzującą dzieje miasta i okolic). Po przejściu na emeryturę nadal rozwija liczne pasje: kolekcjonerską, historyczną i społecznikowską.

Kolekcjonerska

Zainteresowania kolekcjonerskie odziedziczył po ojcu, dzięki któremu po przyjeździe w okolice Mrągowa ratował pamiątki polskości Warmii i Mazur: kolekcje znaczków pocztowych, starych banknotów, numizmatów, medali, starych pocztówek, głównie zaś pamiątek związanych z osobą Józefa Piłsudskiego. Dziś stanowią one cenny zbiór o wartościach historycznych i edukacyjnych. Swoje kolekcje prezentował w formie tematycznych wystaw historycznych, m.in. w trakcie edycji Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie:

Społeczna

Jako długoletni nauczyciel i wychowawca kilku pokoleń mrągowskiej młodzieży, także dziś popularyzuje wiedzę o dziejach Mazur, a zwłaszcza Mrągowa i okolic. Uczestniczy w akcjach edukacyjnych jak np. „Zielone archiwum mówionej historii”. Jest także inicjatorem reaktywowania w Mrągowie sanatorium.

Historyczna

Jest badaczem i popularyzatorem dziejów Mazur, zwłaszcza zaś Ziemi Mrągowskiej. Analizuje i kolekcjonuje (kontynuując pasje ojca) kamienie ze znakami pogańskimi. Bada pierwotne pismo pogańskich Prusów. Jest autorem wielu publikacji poświęconych historii Mrągowa.

Publikacje
 • Pieniądz zastępczy Prus Wschodnich, ze szczególnym uwzględnieniem Mrągowa i Ziemi Mrągowskiej (1999)
 • Nekropolie Mrągowa (1999)
 • Historia parku im. Juliusza Słowackiego w Mrągowie (2000)
 • Droga do Polski. Wspomnienia (2000)
 • Neuanfang in Ostpreussen (2000)
 • Nowe życie na Mazurach (2001)
 • Len. Znaczenie gospodarcze upraw lnu i konopii w powiecie mrągowskim od czasów najdawniejszych do 1945 roku na tle tradycji i obyczajów oraz porównań z sąsiednimi krainami (2006)
 • Regionaliści Warmii i Mazur ujawniają tajemnice (2009)

Autor wspomnień w pracach zbiorowych:

 • Codzienność zapamiętana : Warmia i Mazury we wspomnieniach / red. Hans Jürgen Karp, Robert Traba (2004)
 • Wypędzeni ze Wschodu : wspomnienia Polaków i Niemców / red. Hans-Jürgen Bömelburg, Renate Stössinger, Robert Traba (2001)

Jest autorem broszurowego wydania zawierającego legendy mrągowskie (zebrane i opublikowane z okazji 35-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej). Publikował także na łamach pism regionalnych: „Magazyn Mrągowski”, „Mrągowskie Studia Humanistyczne”, „Gazeta Olsztyńska”. Tematem jego artykułów prasowych były zagadnienia z dziejów Mrągowa (Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, nekropolie Mrągowa, przedwojenna historia parku im. Juliusza Słowackiego) oraz wspomnienia sprzed czasu repatriacji. W 1997 r. ukazał się w piśmie „Borussia” tekst pt. Wypędzenie wyróżniony w konkursie „Wypędzenie ze Wschodu (1939-1959)” zorganizowanym przez Ośrodek „Karta”.

Udział w organizacjach

Przez wiele lat był prezesem mrągowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Aktywnie działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Mrągowskiej oraz kilku innych stowarzyszeniach. Należy do mrągowskiego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce.

Nagrody i odznaczenia
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Medal 40-lecia Polski Ludowej
 • Złota Odznaka z Diamentowym Orłem (najwyższe odznaczenia PCK)
 • Członek Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (od 1951 r.)
 • Order Wdzięczności Społecznej (1985)
 • Zasłużony dla Numizmatyki Polskiej (1993)
 • Statuetka Mrongowiusza nr 2 za całokształt pracy społeczno-zawodowej na rzecz miasta Mrągowa (2000)
 • III miejsce w konkursie Ars Libris za książkę „Regionaliści Warmii i Mazur ujawniają tajemnice” (2009) – współautor
Bibliografia
 1. Wenzlawski, Alfred: Kawaler Orderu Wdzięczności Społecznej / Alfred Wenzlawski // „Gazeta Olsztyńska”. – 1985, nr 156, s. 5.
 2. Wieczorek, Stanisław: Wciąż taki sam / Stanisław Wieczorek // „Warmia i Mazury”. – 1986, nr 24, s. 3.
 3. Mazgal, Ewa: Zapomniałem, jak się tańczy. Z Białozoryszek do Polski / Ewa Mazgal // „Gazeta Olsztyńska”. – 1998, nr 31, s. 4.
 4. Brzozowski, Stanisław: Piłsudski był sąsiadem moich rodziców / Stanisław Brzozowski // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 264, s. 14-15.
 5. Adamowicz, Krystyna: Gdy wyjeżdzali, ojciec całował próg domu / Krystyna Adamowicz. - (Rodowody wileńskie) // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 218, s. 20-21.
 6. Katarzyński, Władysław: Prywatne muzeum patrioty z Mrągowa. Siedziałem na Kasztance // Władysław Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska”. – 1999, nr 220, dod. „Magazyn”, s. 10.
 
Syberyjski Krakowiak
piątek, 05 sierpnia 2011 05:52

 

 

Zapraszamy  na relację do Radia Wnet

W ramach Programu Pomost spotykamy się z naszymi gośćmi - polakami z Syberii. Wczoraj wieczorem po wspólnym spacerze przez urokliwe o zachodzie słońca miasto- a jest nim Mrągowo złożyliśmy wizytę w domu Pana Ryszarda Bitowta. Historyk i działacz społeczny jest niezmiernie ciekawą postacią w naszym mieście i regionie. Kresowiak i patriota związany od lat z tym co polskie. Pan Ryszard prowadzi rozległą korespondencję mając przyjaciół na całym świecie. Od wczoraj takimi przyjaciółmi są  dr. Sergiusz Leończyk- opiekun i administrator zespołów i Dymitr Władymirow z Syberii, który został  wolontariuszem Stowarzyszenia Zielone Dzieci.

Miłe rozmowy przy mazurskim placku z wiśniami to czas wspomnień i przeglądania starych albumów - w jednym z nich razem z dr. Sergiuszem Leończykiem odkryliśmy " wspólną" księgę. W zbiorach Polonii Syberyjskiej znajduje się mazurska XIX- wieczna księga modlitewna -  taka sama jaka można zobaczyć w muzeum Abakanu i zasobach p. Ryszarda Bitowta. To cenne odkrycie udowadnia jak ważną rolę odgrywa historia w życiu każdego człowieka i czym są korzenie. Razem z dr. Sergiuszem Leończykiem podziękowaliśmy p. Bitowtowi za udział w Programie Pomost w edycji " Śladami Ojców".

Późną wieczorową porą przywitaliśmy długo oczekiwany zespół naszych przyjaciół Syberyjski Krakowiak. Przybył prosto z Wrocławia, gdzie koncertował otwarciu Letniego Festiwal Kultury – Polonia Cantans oraz Polonijnych Igrzysk Sportowych. Artyści tańczą na polskiej ziemi pokazując polskie tańce ale też i piękną wielokulturową Chakasję.

Radio Wnet jest patronem medialnym zespołu a wieczór powitalny na uroczystej kolacji w gronie Rodaków był wielce zajmujący. Przywitani przez p. Agnieszkę Kozioł w imieniu Centrum Kultury i Turystyki  oraz  p. Jerzego Gosiewskiego Posła RP i red Radia Wnet Zofię Wojciechowską reprezentującą Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz prezes Stowarzyszenia Zielone Dzieci biesiadowaliśmy racząc się magią wspólnego wieczoru nad jeziorem Czos. Roboczo omówiliśmy program 17 FKK , na który serdecznie zapraszamy. Zobaczymy tam wspaniałe zespoły jednym z nich jest nasz  :)

Zespół „Syberyjski Krakowiak” został założony w syberyjskim mieście w listopadzie 1997 r.  I zadebiutował  podczas dni Kultury Polskiej jako dziecięcy zespół przy Szkole polonijnej w Centrum Dziecięcej Twórczości w Abakanie. Pierwszą kierowniczką zespołu stała Julia Skidan. W 1999 r. Dziecięcy „Syberyjski Krakowiak” wyjeżdża do Rzeszowa na szkolenia prowadzone przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. 2000 rok – czas, kiedy zespół przyjął tę formę, którą utrzymuje do dziś, a właśnie: 3 grupy wiekowe – dziecięca (7-12 lat), średnia – 12-15 lat i młodzieżowa (dorośli). Właśnie dorosła grupa wzięła udział w „Dniach Kultury Syberyjskiej” w Łomży i województwie podlaskim 26.08-1.09.2000 r.

2001-2002 r. – okres formowania własnego programu z tańców polskich. Wyjazdy zespołu na koncerty do miast i wiosek w Chakasji i Kraju Krasnojarskim, udział w dorocznych Dniach Kultury Polskiej. 2000 rok – czas, kiedy zespół przyjął tę formę, którą utrzymuje do dziś, a właśnie grupa dziecięca – „Syberyjski Krakowiaczek” i grupa dorosła – „Syberyjski Krakowiak”.

W 2002-2007 r. zespołem kieruje Natalia Buszujewa.

„Syberyjski Krakowiak” – to nie tylko polskie tańce, ale i pieśni. Grupą wokalną zespołu „Krakowianka” prowadzi znana na Syberii polonijna śpiewaczka Helena Władimirowa.

Zespół „Syberyjski Krakowiak” dwukrotnie był nominowany do udziału w XII i XIII Światowych Festiwalach Zespołów Polonijnych w Rzeszowie (2002, 2005 r.) jako jedyny zespół z Federacji Rosyjskiej. „Syberyjski Krakowiak” przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Sybirackich występował w latach 2005-2007 z programem pieśni i tańców polskich w następujących polskich miastach: Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Pułtusku, Jeleniej Górze oraz rosyjskich: Krasnodarze, Orenburgu, Jekaterynburgu, Omsku, Tomsku. W Rosji zespół otrzymał Grand Prix II Festiwalu „Poloniada” w Tomsku (2006) i Festiwalu Folklorystycznego „Lato Kubania” (2007). W roku 2006 po specjalnym koncercie kwalifikacyjnym zespół otrzymał tytuł Zespół Ludowy Folklorystyczny Polskiej Pieśni i Tańca „Syberyjski Krakowiak” i zgodnie z prawem rosyjskim taki zespół ma prawo ubiegać się o opłacane przez władze oświatowe etaty kierowników zespołu. Zespół dorosły „Syberyjski Krakowiak” do dziś nie ma opłaconych etatów, chociaż z 30 uczestnikami pracuje 2 choreografów i muzyk. Od Ministerstwa Kultury zespół ma prawo nieodpłatnie korzystać z sal i scen Republikańskiego Domu Kultury oraz ma oddzielną siedzibę.

W repertuarze zespołu pieśni i tańce regionów Polski: Kurpiowskiego, Kaszubskiego, Lubelskiego, Rzeszowskiego, Mazurskiego, Śląskiego i Krakowskiego. Oprócz tego w repertuarze zespołu tańce: mazurek, polonez, kujawiak, oberek oraz ludowe pieśni i tańce Chakasów, Rosjan –Sybiraków.

Od roku 2008 zespół ostatecznie został rozdzielony i dziecięcy zespół „Syberyjski Krakowiaczek” prowadzi młoda choreografka Jekatierina Fiodorowa, natomiast zespół dorosły „Syberyjski Krakowiak” prowadzą Helena Władimirowa i Anastazja Filippowa.

Dziecięcy zespół „Syberyjski Krakowiaczek” liczący ponad 45 dzieci w wieku od 6 do 15 lat ma siedzibę w Centrum dziecięcej Twórczości miasta Abakan, gdzie odbywają się próby kilka razy w tygodniu.

źródło : www.rodacynasyberii.pl

 
Wystawa kresowa Ryszarda Bitowta na 17 Festiwalu Kultury Kresowej
czwartek, 04 sierpnia 2011 09:28

Po letnich spotkaniach w Collegium Copernicanum gdzie omawialiśmy przyszłe palny współpracy zapraszamy na klimatyczne i bardzo polskie dni 17 Festiwalu Kultury Kresowej

W PIĄTEK 5 sierpnia gorąco zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Na Otwarcie wystaw: historycznej "Dokumenty przeszłości i pamiątki repatriantów" 
Ryszarda Bitowta, plakatu FKK Piotra Dondajewskiego,  fotograficznej Jerzego Karpowicza


Prezentujemy materiał z przygotowań do wystawy R. Bitowta, który jest mentorem naszego Stowarzyszenia Zielone Dzieci. Bardzo często korzystamy z Jego rad realizujemy wiele wspólnych projektów. Zielone Archiwum Mówionej Historii współpracuje stale z tym znanym mrągowskim historykiem. Edukacja wielopoziomowa kreuje nową jakość przestrzeni publicznej.
Ludzi zajmujących się historią dzielimy na naukowców i pasjonatów. Naukowiec czyli historyk to zawód jak inne płatne co miesiąc. Osoby zatrudnione wykonują go z mniejszym lub większym zaangażowaniem. Drudzy realizują swoja pasję życiową, zbierają relacje, badają , analizują każdy szczegół. Tych którzy zajmują się swoimi okolicami nazywamy regionalistami. Pan Ryszard Bitowt to badacz regionu i miasta Mrągowa. Znawca ginących zawodów. Zbieracz tego co małe a takie życiowo bogate i mądre. Pasjonat starych przedmiotów- od guzików po urządzenia domowe. Wędrówka szlakami historii biegnąca tuż za płotem może być frapująca. Zapraszamy do wspólnej podróży.


foto i realizacja : Zofia Wojciechowska www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/

 
Sptkania w wakacyjnym Collegium Copernicanum
poniedziałek, 01 sierpnia 2011 19:44

Spotykamy się po raz kolejny z Collegium Copernicanum

2 sierpnia, godz. 16.30, Kawiarnia Moja (ul. Dąbrowszczaków 10), a głównym tematem będzie podsumowanie wakacyjnych spotkań w Łężanach z dziećmi z Białorusi i Syberii oraz przedyskutowanie terenowych realizacji kawiarni naukowej. Zapalimy także światełko dla św. p. Zbigniewa Rojka.

Serdecznie zapraszamy stałych i nowych uczestników spotkań z nauką i naukowcami.

 

http://copernicanum.blogspot.com/Stowarzyszenie Zielone Dzieci dziękuje za warsztaty przygotowane

przez prof. Stanisława Czachorowskiego

w ŁĘŻANACH dla naszych podopiecznych polskich dzieci z Syberii i Białorusi

i zaprasza na wspólne dalsze dyskusje


 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 5 z 16

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa