Główna
Aktualności
Wielogłos w sprawie kultury
środa, 28 września 2011 06:59

W Olsztynie  odbyła się niezmiernie ciekawa konferencja. Wzięliśmy w niej udział. Stowarzyszenie Zielone Dzieci obecnie realizuje prowadzony od 2007 program Archiwum ZIELONEJ HISTORII dokumentując wspomnienia ludzi związanych z tradycją i historią regionu. Od lat tworzymy programy animacji społecznej mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. Przedmiotem konferencji była ochrona dziedzictwa kulturowego jako nowe zadaniem władz. Na konferencji spotkali się samorządowcy i ludzie związani z kulturą.

Pomysł ochrony dziedzictwa kulturalnego, co zaskakujące, nie jest pomysłem społeczności europejskiej. Stary kontynent długo bronił się przed zapisami UNESCO, mającymi za cel ochronę dorobku kultury niematerialnej. Pomysł, by chronić ulotne dziedzictwo, wyszedł od państw azjatyckich i afrykańskich, które, choć najuboższe finansowo, mają bardzo bogatą kulturę. Do pomysłu przyłączyły się i najsilniej włączyły w tworzenie list dziedzictwa kultury niematerialnej takie kraje jak Japonia i Korea, które dotąd zgłosiły najwięcej wniosków i chronią swe dziedzictwo od ponad 40 lat, czyli jeszcze na długo przed przyjęciem konwencji. Druga z konwencji UNESCO o różnorodności kulturowej parafowana przez Polskę wpisuje się w liczne programy, które dotąd były realizowane w naszym kraju.

– Po przyjęciu konwencji UNESCO przez nasz kraj samorządy i ludzie kultury powinnizastanowić się, jakie zgłosić propozycje na listę dziedzictwa kultury niematerialnej, gdyż jeden kraj ma limitowaną ilość zgłoszeń. Dobrze byłoby zatem zgłosić takie propozycje, które są dość szerokie tematycznie i dadzą szerokie spectrum możliwości – mówiła w trakcie konferencji Joanna Cicha-Kuczyńska z Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O potrzebie wspierania kultury niematerialnej przez samorządy lokalne mówiła też wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Anna Wasilewska.

W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie 21 września na spotkaniu pojawili się samorządowcy i ludzie związani z kulturą. Wszyscy spotkali się na warsztatach praktyczno-teoretycznych „Ochrona Dziedzictwa Kultury Niematerialnej jako zadanie organów gmin i powiatów samorządowych”. Wydarzenie to miało ścisły związek z ratyfikowaniem w ostatnich tygodniach przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony Dziedzictwa Kultury Niematerialnej z 2003 roku.

 

Relacja i wywiady na Radio Wnet Zielone Dzieciaki

http://www.radiownet.pl/publikacje/dziedzictwo-kultury-niematerialnej#/publikacje/dziedzictwo-kultury-niematerialnej

 
MOJE POLSKIE SŁOWO - KONKURS
poniedziałek, 26 września 2011 18:56

UWAGA! KONKURS!

Związek Literatów Polskich wraz ze Stowarzyszeniem Zielone Dzieci w Mrągowie ogłasza konkurs literacki pod tytułem „ Moje polskie słowo”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży polskiej zamieszkałej poza granicami naszego kraju. W związku z obecnym przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej oraz realizacją wielu interesujących projektów propagujących polską kulturę muzyczną, plastyczną i wizualną – postanowiliśmy zająć się również zmieniającą się materią polskiego słowa.

-W jaki sposób dzieci i młodzież zamieszkała za granicą posługuje się językiem ojczystym ?

-Czym jest dla nich słowo, którego uczyli ich dziadkowie i rodzice ?.

-Co myślą o Polsce i jak widzą ojczyznę z perspektywy kraju w którym obecnie żyją ?.

-Którzy z polskich pisarzy i poetów mieli lub mają wpływ na ich stosunek do ojczystego języka ?.

- Jaką literaturę czytają ? - I w końcu – czy polskie słowo żyje w ich sercach – czy jest tylko reliktem, przeszłości w muzeum pamięci ?

Na te i inne pytania ma odpowiedzieć ogłoszony przez nas konkurs.

Zależy nam na pracach oryginalnych i odkrywczych – wyznaczających kierunki i drogi polskiego słowa na obczyźnie zbliżających dzieci i młodzież polonijną do młodzieży zamieszkałej w kraju.

Zależy nam na świeżości obserwowanych z dystansu zmian, jakie ciągle przecież dokonują się w języku polskim oraz na wytworzeniu nowej więzi ze słowem ojczystym, które także, jak wiadomo poddaje się nieuchronnie niszczącemu upływowi czasu.

Mile widziane będą również prace impulsjonistyczne – łączące różne formy aktywności twórczej, w której słowo współgra z obrazem, muzyką lub formą plastyczną. Prace prezentujące słowo jako współ-materię twórczą – w której jednak wciąż najważniejsze jest właśnie – SŁOWO które „było na początku” i od którego wszystko się zaczyna ...

Konkurs odbywać się będzie w trzech kategoriach tematycznych i dwóch kategoriach wiekowych.

(Dzieci – 7-12, młodzież 13-18)

Kategorie tematyczne:

1. Konkurs na wiersz

2. Krótką formę literacką ( prozę poetycką, esej)

3. Konkurs na formę impulsjonistyczną

·

- IMPULSIONIZM ( Określenie, którego autorka jest E. Zelenay ) Jest to łączenie różnych form twórczości w celu lepszego wyrażenia siebie.

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Zielone Dzieci realizuje projekt w ramach Programu Pomost

http://www.radiownet.pl/publikacje/moje-polskie-slowo-konkurs

 
Warsztatowo
sobota, 24 września 2011 12:30

Prezentuję kronikę XIX ŚFMP gdzie mogliśmy spotykać się w znamienitym gronie 150 dziennikarzy polonijnych z 28 krajów. Światowe Forum Mediów Polonijnych to misja umacniająca i budująca nowe relacje z Macierzą.

Program Pomost narodził się właśnie tam. Wizyta z ubiegłego roku okazała się owocna. Tuż po powrocie już w dniu 11 października 2010 wysłaliśmy od Stowarzyszenia Zielone Dzieci oficjalne pismo- List intencyjny zapraszający podopiecznych polonijnej organizacji działającej na Syberii pn Kulturalno Narodowa Organizacja Społeczna do udziału w naszym programie.

Mija rok..czas na sprawozdanie. Wiele się w tym czasie wydarzyło.
Jesteśmy kolejny raz na  ŚFMP. Nowe doświadczenie i niezmiernie ciekawe doskonalenie warsztatowe. Dziennikarstwo społecznościowe jest niezwykłą formą poszukiwania nowych wyzwań.
Kronika opracowana przez zespół pod redakcyjnym kierunkiem red Jacka Krasa z Małopolskiej Telewizji, Mariusz Kobierski- operator kamery, zdjęcia i montaż ,
red Zofia Wojciechowska- lektor


http://www.megaupload.com/?d=OC9TL2WX
http://www.megaupload.com/?d=SNIH17X1
http://www.megaupload.com/?d=OC9TL2WX
http://www.megaupload.com/?d=F2DRQHPP
http://www.megaupload.com/?d=A9MIX318
http://www.megaupload.com/?d=9XOOCIWM
http://www.megaupload.com/?d=WE23ETD4
http://www.megaupload.com/?d=FDF407UO

 
Czerwone Jagody z Syberii w Programie Pomost
czwartek, 22 września 2011 17:51

Zespół wystąpił w Aninie w kościele pw MB Królowej Polski. Koncert został zorganizowany w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Zielone Dzieci Programu Pomost dzięki wsparciu władz samorządowych Anina oraz pomocy pani dr Aldony Kraus.

Rodacy z Syberii przybyli do Polski z odległej o 5 tysięcy miejscowości. Mimo odległości serca biją nam jednym rytmem a na koncercie pieśni spotkaliśmy się wszyscy jako przyjaciele . Zespół „Czerwony Jagody” – to polonijny zespół wokalny, który został założony w 1999 r. w Minusińsku jednocześnie z powstającym Stowarzyszeniem polonijnym – „Polonia Minusińska”. W repertuarze zespołu znajdują się utwory wielu narodów z Syberii.  Urzekające pięknem i nastrojową nutą przede wszystkim polskie ludowe, biesiadne i estradowe piosenki, klasyczne utwory chóralne, rosyjskie (syberyjskie) piosenki oraz chakaskie utwory wokalne, ludności tubylczej Południowej Syberii.

 

Wiele można opowiadać o polskiej gościnności ale najmilej doświadczyć jej wtedy gdy jest się zmęczonym i w podróży daleko od domu. Miejscem gościnnym dla grupy 7 pań - Polek z Syberii okazał się Anin.  Witane z uśmiechem na wawerskim przystanku długo oczekiwane nasze Rodaczki przyjechały by przy rodzinnym warszawskim stole podzielić się swą rodzinną opowieścią.

Aniniana to jakże miły czas wśród śpiewu ptaków w ogrodzie gdzie przesiadywał ks. Jan Twardowski. Tego popołudnia zasiedliśmy i my. Wieczorny  koncert  Pań z Polonijnego zespołu wokalnego „Czerwone Jagody” (m. Minusińsk, Rosja) poruszył wszystkich zebranych.

Pamiątkowe zdjęcia przy kamieniu ks.Jana Twardowskiego, radiowe nagrania, bukiety kwiatów, ciepłe uściski dłoni.

Polska najpiękniejsza bywa w nas...

 

 

Relacja z koncertu na  stronach Radia Wnet- patrona medialnego wydarzenia.

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/koncert-rodakow-z-syberii-w-aninie

 

 
Czerwone Jagody z Syberii w Warszawie
sobota, 17 września 2011 15:45

W Warszawie w dniu 18 września o godzinie 18.00 zapraszamy na koncert zespołu „Czerwone Jagody” z Syberii w kościele pw  MB Królowej Polski w Aninie ul. Rzeźbiarska 46. Wieczorową porą  spotkamy się na wspólnym śpiewaniu pieśni przeróżnych.


Koncert organizują ludzie pełni pasji, spontanicznie niosący pomoc dla  Polonii z Syberii. Zapraszamy gorąco bowiem będzie można porozmawiać z Rodakami.

Zespół pochodzi z Minusińska ubiegłą jesienią wizytował w Polsce goszcząc na ziemi ełckiej. Nie udało nam się wtedy z nimi spotkać. Robimy to teraz wracając wspomnieniem do minionej jesieni 2010 r. W tamtych dniach były to sympatyczne rozmowy z panem Andrzejem Malinowskim z Olecka organizatorem  mazurskiej trasy zespołu.

Program KONCERTU na wrzesien 2011

«
По диким степям Забайкалья»
słajdy. «Czerwone Jagody»
Piosenka  «Obozowe tango»
«Jezioro» (kurpiowska). «Кrakowianka» « Hej bystra woda»
«Marsz Sybiraków» «Na drogę życia» «Wileńszczyzna» (trio)
«Rota» oraz wiele innych.


W Warszawie w godzinach południowych czyli wcześniej zespół wystąpi w Muzeum Niepodległości, Al. Solidarności 62, Warszawa niedziela (18.09), godz. 12.00 - Usłyszymy tam też „Prawdy jawne i ukryte, czyli o czym mówią sybirackie pamiątki”  w  prelekcji dr Anny Milewskiej-Młynik połączonej z prezentacją multimedialną oraz koncert zespołu „Czerwone jagody” z Syberii (w repertuarze piosenki polskie i syberyjskie)

 

Europejskie dni Dziedzictwa będą wiodącym tematem obu spotkań w Warszawie.
Radio Wnet patronuje występom Zespołu Czerwone Jagody. Mogliśmy wielokrotnie usłyszeć ich
na ANTENIE RADIA WNET w naszych programach.Kulturalno-Narodowa organizacja Społeczna „Polonia” Republiki Chakasji Krasnojarska regionalna narodowo-kulturalna organizacja „Polonia Minusińska” i Stowarzyszenie Zielone Dzieci

Zapraszają na spotkanie w Warszawie.

 

Relacje w Radio Wnet

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 3 z 16

Strona powstala dzieki wsparciu finansowemu
Narodowego Funduszu Ochrony Srodowiska
oraz Funduszu Partnerstwa